Ve Výkonném výboru florbalového klubu FBS Olomouc došlo k personální změně. Novým členem se od 1. července stal Michal Čech.
Tradičních pražských her se letos opět zúčastnilo nespočet florbalových klubů z celého světa. Celkem jich bylo 336, dorazily týmy ze Švýcarska, Slovenska, Švédska, Lotyšska, Polska, Finska, Německa, Dánska, Ukrajiny, Číny a Rakouska. Toto měření sil si nemohla nechat ujít ani Olomouc, která na turnaj vyslala čtyři chlapecké a dva dívčí týmy.
Mladší žákyně
Novinkou v letošním turnajovém kalendáři mladších žaček byl největší turnaj v ČR s hojnou
mezinárodní účastí. Holky čekala pořádná porce zápasů, v základní skupině se utkaly každý s každým, následovalo v případě úspěchu semifinále a finále. Olomoucké holky se nejdříve utkaly s Nemšovou. Zápas proti Slovenkám byl poměrně hektický a plný chyb. Přestože Hanačky měly většinu času mírně navrch, nakonec vítězství 5:4 slavily soupeřky.
Následovalo další mezinárodní měření, a to se Švýcarským Zugem United. Hanačky ale tentokrát předvedly nejlepší duel na celém turnaji. Od začátku to byl koncentrovaný výkon, využily přesilovku a udržely čisté konto, zaslouženě tak vyhrály 3:0. Švýcarské měření ale ještě nekončilo, protože následoval tým Zurich United Butterfly. Na duel se Olomouc poctivě připravovala, na hřiště ale dorazila na poslední chvíli, což se odrazilo na nekoncentrovaném vstupu. Holky se rychle dostaly pod tlak, přišlo první vyloučení a kvůli špatnému střídání tak musely do tří. Ovšem toto oslabení zvládly, za což byly od trenérů náležitě pochváleny. Soupeřky k ničemu nepustily, všechny jejich pokusy zmařily. Ve druhé polovině konečně prolomily protivníkovu obranu a v přesilovce přidaly druhý gól. Vzápětí ubránily další početní nevýhodu a cenné vedení 2:0 udržely až do konce.
Čtvrtým duelem bylo měření s polskou Energa Olimpií Osowa Gdaňsk. Tentokrát o poznání klidnější zápas, kdy si Hanačky v první půli vybudovaly velký náskok, v druhé tak mohli trenéři dát prostor i méně vytěžovaným hráčkám. Všem pětkám se dařilo a padla tak nakonec i první desítka této kategorie. Olomouc zvítězila 10:1, v dalším zápase se poprvé utkala s českým protivníkem, kterým byl KULT Trutnov. Duel v krásné UNYP Aréně, kde se odehrávají velké sportovní události, jako například letošní finálové duely Českého poháru v házené, s obrazovkou a opakovanými záběry, měl slavnostní nádech. První pětce se sice nedařilo a mezi hráčky vázla komunikace, na čemž se bude muset ještě zapracovat, ale ostatní formace to vzaly na sebe, připsaly si góly, gólmanka další nulu a Olomouc výhru 7:0.
V posledním utkání skupiny se Hanačky změřily s týmem UVSGA, který porazily 8:1, což znamenalo postup do semifinále z druhého místa kvůli horšímu vzájemnému zápasu s Nemšovou. Olomouc se opět postavila Zurichu, tentokrát už při plné koncentraci. Semifinále vyhrála 4:2 a věděla, že medaile ji nemine. V posledním zápase o vše si olomoucké florbalistky opět zahrály se Slovenkami. Duel se nesl ve slavnostní atmosféře, před ním zahrály hymny obou zemí. FBS otevřelo skóre laserově přesnou střelou do šibenice. Následoval faul Nemšové, trenéři využili možnosti zkontrolovat ho na videu, což ale faul potvrdilo a dalo tak Olomouci přesilovku a trestné střílení, které ale bohužel skončilo jen střelou do snižováku. Následující přesilovku už ale po slibných příležitostech Olomouc přihrála a po křižném pasu a následné střele se dostala do vedení 2:0. Na další branku se čekalo poměrně dlouho, pak ale jedna z Hanaček sebrala odražený míček a uklidila ho k tyči. A k poslední brance pomohla přesilovka, která trvala pouze 13 sekund. Olomoučanky ji využily akcí na tři doteky s přesným zakončením. Závěr ještě okořenila dvě trestná střílení, po jednom na každé straně, kdy ale excelovaly gólmanky a skóre se již neměnilo. FBS tak z Prague Games v kategorii mladších žákyní přivezlo zlato!
„Chtěla bych holky moc pochválit. Víme, že výkon nebyl dokonalý, máme hodně podnětů, na kterých je třeba ještě pracovat, ale nechybělo nasazení, a až na určité okamžiky ani týmový duch. To je pro nás nejdůležitější. Těšíme se na další výzvy. Chci poděkovat také rodičům, kteří pomáhají s organizací a také podporují a pozitivně motivují naše holky. I toto je pro nás nesmírně cenné,“ hodnotila turnaj trenérka Jitka Zacpalová.
Elévky
Ostrým startem do nového ročníku soutěží byla účast elévek na největším mezinárodním českém turnaji v Praze. Po osekání kategorie ELE, kdy bohužel už nemohly hrát výborné hráčky ročníku 2014, bylo FBS nuceno vytvořit úplně nový celek, a to ještě smíšený, což byl požadavek pořadatele. Olomouc tak musela sáhnout po posilách, které ulovila ve Šternberku a v Tovačově, což se zadařilo, trojice Lucas – Samuel – Robin skvěle zapadla a ostatní soupeře s výjimkou Innebandy Lyss přiváděla k zoufalství, ať už freestylovými nájezdy, nebo bezkonkurenční kombinací, střelbou, obětavou obranou, zvlášť když se přidaly olomoucké holky Míša s Táňou a Emily, nebo Daniela s Eliškou, včetně benjamínka Mariky (ročníku 2018), nebo gólmana-gymnasty Aničky.
Ostatní týmy s výjimkou švýcarského totiž hrály obvyklý přípravkový systém hurá sám k bráně a bum. Postavit trojúhelník v této kategorii už chce trochu týmovosti. Turnaj začal obrovským bojem, vítězství si odnesl Innerbandy Lyss ze Švýcarska, který se stal Olomouci osudovým, přes dvě vyhrané první půle ho ani v jednom ze tří zápasů nezdolala. Nicméně FBS postupně porazilo Tatran Black i Red, Barracudy Slaný, FA Košice, Šanghaj, Prague Tigers a Tigers Nehvizdy a získalo tak celkem osm vítězství.
Turnaj se hrál ve formátu čtyři utkání v každém ze tří dní, což byl velice náročný program. Pokud by se počítaly výsledky ve skupině, vyšla by na Olomouc stříbrná medaile. Takto ale byli oceněni všichni účastníci bez výjimky. „Úžasné tři dny s tímto týmem nás, jakožto trenéry, nabily minimálně na dalších deset let práce, a následná možnost si zafandit na finále našich hráček G12 v UNYP Aréně snad namotivovala i tým u10 k tvrdé práci v dalších letech, protože na vítězné finále se nikdy nezapomíná,“ komentoval turnaj trenér Jiří Hlavizna.
Junioři
Junioři měli klasickou skupinu se třemi soupeři. V prvním duelu dosáhli skvělého výsledku, kdy přehráli pražskou Spartu s juniorskými reprezentanty v sestavě, kteří byli stříbrní na letošním MS. Olomouc duel zvládla výsledkem 3:2. „Obrovsky cenný skalp, zápas jsme dobře zvládli a ukázali jsme, že můžeme hrát s nejlepšími týmy v republice. To se nám obrovsky hodí do kvalifikace o 1. juniorskou ligu, která se odehraje v září,“ komentoval utkání trenér Tomáš Skoupil. Následně FBS porazilo ještě Unihockey Basel Regio ze Švýcarska 4:2 a SKV 2:1.
Z prvního místa ve skupině tak postoupila Olomouc až do druhého kola play-off, kde se střetla s týmem UNITE DDM Praha 10. Hladké vítězství 6:1 nedalo Pražanům nejmenší šanci, Olomouc duel zvládla suverénně, pak už ji ale čekala další tvrdá výzva. Pražská Bohemka, pozdější vítěz, rovněž disponovala jedním z juniorských reprezentantů, který nakonec duel rozhodl, po prohře 1:3 se FBS s turnajem rozloučilo. „Byla to další obrovská výzva, Bohemka je nátlakové, fyzicky velice dobře připravené družstvo. Myslím, že jsme schopni se jim vyrovnat, ale chyběla nám odvaha a zároveň větší klid v situacích, kdy jsme byli pod tlakem. Pro nás ale obrovsky cenné zkušenosti, které si chceme přenést dále. Víme, na čem musíme pracovat. Kluci teď mají třítýdenní individuální plány. V srpnu do toho znovu vlétneme. Září se blíží a my jasně směřujeme k tomu, abychom v kvalifikaci byli úspěšní a postoupili do celostátní 1. juniorské soutěže,“ uzavřel hodnocení Skoupil.
Dorostenci
Dorostenci se museli taktéž vypořádat s čtyřčlennou skupinou. Přes rozpačitý start a prohru 1:4 se Švýcarským Bernem nakonec dokázali uzmout druhé místo, a po výhrách 5:0 nad Spartou a 7:0 nad rakouskými Red Eagles se podívali do play-off A.
Šli rovnou do druhého kola, ve kterém je čekal další švýcarský soupeř, Unihockey Basel Regio. S ním se ale dorostenci vypořádali skvěle, po parádním výkonu ho vynulovali a po výhře 3:0 šli do osmifinále. „Velké zlepšení oproti zápasu ve skupině. Kluci se dobře drželi playbooku. Zápas měl dobrou intenzitu, konečně jsme byli hladoví po gólech a po vítězství,“ hodnotil utkání šéftrenér Tomáš Skoupil.
Osmifinálový duel s Lindås IBK ze Švédska už ale znamenal pro Olomouc konečnou. „Švédové ukázali, že jsou lepší ve všem. V osobních soubojích, rychlostně, technicky. Přejeli nás a zaslouženě vyhráli, my byli neškodní,“ posteskl si Skoupil po prohře 1:4. „Tým se skládá znovu, je hodně mladý, složený z kluků 2010 a 2011. Je tam hodně práce, kterou je potřeba udělat, některé věci ještě nejsou dotažené. Teď je potřeba, aby kluci plnili individuální plány a v srpnu se vrátili hladoví. Musíme to celé odmakat, abychom příště byli lepší,“ uzavřel šéftrenér.
Starší žáci
Tým starších žáků měl pětičlennou základní skupinu. Ta byla dost vyrovnaná, a taky hodně internacionální. FBS začalo výhrou 4:0 nad Spartou, následně remizovalo 1:1 se švýcarským Zugem United. Další den si připsalo další remízu, tentokrát 3:3 s ukrajinským týmem Alliance, aby následně o dvě hodiny později potřetí remizovalo, tentokrát 2:2 se švýcarským Lausanne Université Club. „Výsledkově se nám skupinová fáze rozhodně nepovedla, naše výkony nebyly stoprocentní po celých 30 minut těch zápasů,“ smutnil trenér Martin Pavlík.
Ze třetího místa se 6 body na kontě šla Olomouc do play-off A, kde se jí ale stal osudným další švýcarský celek, Seeland United Pirates. Byla to velká přestřelka, nakonec k vyrovnání chyběl jediný gól. Po prohře 5:6 si tak ale Hanáci zahráli ještě „béčkovou fázi“ vyřazovací části. Tam nejprve přejeli švýcarský tým Uhc Sierre 11:0, následně se dostali přes těžké čtvrtfinále výhrou 4:3 nad slovenským Humenné, v semifinále si poradili vítězstvím 7:3 nad lotyšským Kekavas Bulldogs, a dostali se do finále s havířovským Torpedem.
Duel už ale tentokrát úspěšně neskončil. Havířov dokázal Olomouci nasázet devět branek, Hanáci reagovali jen čtyřikrát a skončili druzí. „V play-off se konzistence předvedených výkonů výrazně zlepšila, což nás posunulo až do finále. V něm se však nepovedl vstup. Chyběl nám pohyb, soupeř si vytvořil náskok už v první polovině, a ten jsme nedokázali stáhnout. Turnaj tak pro nás skončil s hořkou pachutí druhého místa v play-off B. Ale po zmíněné skupině by nakonec asi málokdo čekal, že dokážeme dojít tak daleko. Celkově jsme během turnaje udělali výrazný pokrok v několika nových principech a systémových prvcích, které jsme se snažili do hry zabudovat, a rozhodně máme na co navazovat,“ uzavřel hodnocení Pavlík.
Mladší žáci
Poslední kategorií, která se turnaje zúčastnila, byli mladší žáci. Ti započali jízdu skupinou výraznou výhrou 7:0 proti červenému týmu Tatranu Střešovice. Následovala další přesvědčivá výhry, a to proti polskému Aligatoru Gdynia, konkrétně 8:3. Ve čtvrtečním programu pak ale Olomouc podlehla švýcarskému Zugu, i když velice těsně, 1:2.
Z druhého místa ve skupině se tak posunula do prvního kola play-off A. Tam se jí ale stal osudným další švýcarský celek. Vyrovnané utkání, které ještě necelé dvě minuty před koncem nabízelo remízu 2:2, nakonec rozhodl jeden ze Švýcarů v čase 28:13. Hanáci ale po prohře dostali ještě možnost zúčastnit se play-off AB. A to rovnou druhého kola, ve kterém se pomstili výhrou 4:3 nad Zugem United blue. Následně přidali další těsnou výhru, Tsunami Záhorskou Bystricu porazili po velké přestřelce 8:7, ve finále si pak poradili jasně proti PTF a výsledkem 8:2 tuto část play off B ovládli se ziskem zlaté medaile.