Olomoučtí junioři se o víkendu zúčastnili turnaje Final four, kde se potkala s Kopřivnicí, Přerovem a s ostravským MVILem. Semifinále Olomouci nevyšlo, v utkání o bronz si už vedla lépe.
Čtyři roky a tři postupy na MČR. Po loňské odmlce se dorostenky navrátily na měření osmi nejlepších týmů celé republiky. Na turnaji se jim už tolik nedařilo. V článku naleznete obsáhlé hodnocení turnaje pohledem trenéra Ondřeje Čočka.
Dorostenky se vrátily na MČR po roční odmlce, celkově během posledních tří sezon už po čtvrté. Letos se ale na postup mezi nejlepší osmičku pořádně nadřely. O postupu do 1. kola se rozhodovalo až v posledním zápase základní části. Olomoučankám se poprvé v sezoně podařilo porazit FBC ČPP Ostravu, do karet hrál také výsledek Vítkovic, které si neporadily se Šumperkem. „Duel s Ostravou napověděl, jak se budou odvíjet další zápasy. Dlouhodobě bojujeme se zakončením, respektive máme problém se do něj vůbec dostat. Dále nás sráží také nedůslednost v obranné činnosti, rychlost, pohyb, ale hlavně psychika,“ sdělil trenér dorostenek Ondřej Čoček.
První kolo na MČR nabídlo duel s Židenicemi. Olomouc bezpečně ovládala hru a v poklidu vedla 2:0. Pak ale přišla ztráta koncentrace, a opět nedůraz v obraně, což soupeři umožnilo vyrovnat. Druhý duel byl vyrovnaný, Hanačkám se ale snad poprvé v sezoně dařilo prosazovat se střelecky a po výhře 4:2 si zajistily cestu do Liberce mezi nejlepších osm týmů v republice.
„V Liberci se naplno projevila naprostá dominance pražských týmů, kvalitní základní skupina posouvá tato družstva dopředu. Systém soutěže na Moravě je prostě zastaralý a klubům jako Olomouc, Ostrava či Bulldogs nenabízí prorůstové podmínky.“ ohradil se trenér.
Olomouc měla nejdřív na programu duel s Chodovem. Vsadila na defenzivní taktiku. Dokud jí hráčky byly schopny a ochotny akceptovat a dokud na hřišti mezi sebou komunikovaly a běhaly, držela se naděje na úspěch. „Udělat proti Chodovu čtyři gólové chyby je přijatelné, pokud ovšem proměníte šance. To se nám nepodařilo, prohra 2:4 tak byla logickým vyústěním, ale pro nás vlastně krásným výsledkem,“ shrnul po zápase Ondřej.
V odvetě ale Hanačky vypadly z role. Přestaly běhat a začaly hrát tak, jak jsou zvyklé z moravské části soutěže, kde je k pohybu nic nenutí. Přidaly se psychické výkyvy, nedisciplinovanost, a nakonec z toho byla prohra 0:9. „Velice mě potěšil výkon střídající gólmanky Stelly Bohaté, která ve svém křtu za dorostenky předváděla vynikající zákroky a zabránila ostudné dvojciferné nadílce,“ chválil Čoček.
Následoval třetí duel, tentokrát proti domácímu Liberci. Bohužel v něm ale pokračovaly „nevýkony“ z pátku. Opět chyběl pohyb, vznikala špatná komunikace a tragické přebírání hráček v obraně, střelba byla nulová. Liberec dostával Hanačky svou rychlostí pod tlak. „My prostě neumíme v rychlosti myslet, natož zpracovat míček, a už vůbec ne konstruktivně přihrát. S tím, co jsme předváděli bychom možná uspěli před deseti, osmi lety, ale dívčí florbal se neskutečně posunul a zrychlil. Co nám tehdy stačilo na špičku, dnes nemůže stačit ani na průměr! Debakl 9:0 mě netěšil, ještě před sezonou jsme s Libercem odehráli vyrovnanou přípravu,“ dal na sobě znát zklamání trenér.
Následoval tedy duel o sedmé místo, a to proti Hradci Králové. Před zápasem měl trenér s hráčkami velmi důrazný rozhovor. Rozhodl se stáhnout sestavu na dvě lajny. Olomouc měla celou základní hrací dobu výraznou převahu, což naznačil i počet střel (18:6), jenže produktivita byla bohužel opět špatná.
Při vedení pouze 1:0 stačila soupeři jediná kloudná individuální akce k vyrovnání, Hanačky naopak nedokázaly proměnit ani vyložené šance do prázdné branky. V prodloužení střelecké trápení pokračovalo. Hradec se nikam nehnal. V nájezdech potom vynikla jeho brankářka, která si vychutnala olomoucké střelkyně, zatímco všechny protivnice naopak uspěly.
„Osmé místo z MČR se možná může jevit jako zklamání, pro nás byl ale zázrak už postup. Měli jsme možnost konfrontace s republikovou špičkou a hráčky poznaly, jak daleko nám hlavně pražské kluby utekly. Je to pro nás varování do nejbližších let, protože co nevidět se to zákonitě projeví v Extralize. Musíme už od nejmladších kategorií klást důraz na pohyb, bezchybné ovládání míčku, zpracování přihrávky, a to vše v maximální rychlosti. Nesmíme se spokojit s tím, že nám nejmladší kategorie vyhrávají, musíme zrychlit! Ideálně se od přípravek zaměřit na atletickou přípravu, inspiraci můžeme hledat ve Švédsku, Finsku, ale dnes už i na Chodově, Bohemce a Tatranu,“ vysvětlil trenér.
Dále zhodnotil individuální výkony. „Výborně se prezentovaly obě naše gólmanky, na drobné chyby mají plné právo a věřím, že dorostou ve špičkové brankářky. V poli máme několik talentovaných hráček, bohužel náš kádr je strašně úzký. Chyběla nám jen nemocná Sofča Zaoralová a holky z Prostějova, které za nás ale MČR hrát nemohly. Ostatní týmy dělaly výběr těch nejlepších, my byli rádi, že je nás 15. Z koho mám ale velkou radost, to je Lucka Zaoralová, která si velmi důrazně řekla o místo v juniorské repre, k čemuž jí moc gratuluji!“
„Z MČR dorostenek si musíme přenést co nejvíce poznatků do přípravy na nadcházející sezonu juniorek, jádro týmu tvoří základ i toho juniorského a myslím, že máme na čem stavět. Holky se zkušenostmi z juniorské ligy se dokázaly prosadit vždy alespoň v některých úsecích hry a pokud budou poctivě makat, mají šanci v juniorkách uspět,“ nastínil.
Z pozitivních aspektů se dále přesunul k věcem, které ho naopak mrzely. „Všechny týmy přijely podpořit desítky diváků, nejen rodiče, ale i hráčky elitních kategorií se svými trenéry, realizačními týmy a vedením. Z Olomouce dorazily mimo našich pěti řidičů dvě rodiny. To zamrzí, zvlášť když Ostravě nebo Brnu fandily desítky fanoušků. Pořád se ptám, co naši rodiče od florbalu čekají? Co víc může v dané kategorii být, než MČR? Vidět dceru, sestru, vnučku hrát na MČR je ze sportovního hlediska nejvíc, nic vyššího už není,“ smutnil.