657_20240523_134107.jpg

„Věřím, že FBS bude ten klub, kterému se podaří florbal v Olomouckém kraji dostat výš, než jen do třetí nejvyšší ligy,“ říká Patrik Antoniazi

Původně to měla být výpomoc na Czech Open, vyklubal se z něj brankář, který výrazným způsobem pomohl dotlačit FBS do vytoužené Národní ligy. Patrik Antoniazi byl výrazným faktorem úspěšné olomoucké cesty za snem z Divize o ligu výš.

Patriku, jak bys zhodnotil celou letošní sezonu?

Troufl bych si říct, že se nám letošní sezona povedla podle očekávání a našich stanovených cílů. Pochopitelně jsme měli pár zaváhání, např. v Paskově, nebo s Hlukem, ale přece jenom nejsme kapela, abychom jen vyhrávali (směje se). Mně osobně se sezona v celku vydařila. Byly lepší i horší zápasy, ale doufám a myslím si, že převažovaly právě ty lepší. S Navrcem (Martin Navrátil – pozn. red.) jsme tvořili parádní brankářskou dvojici, a to zvyšovalo naše výkony jak v trénincích, tak v zápasech. Vznikala nám zdravá konkurence.

Co ti letošní sezona dala? Jaké zkušenosti ti přinesla, v čem si se zlepšil, posunul?

Hlavně spoustu nových přátel. Hodně kluků jsem už znal z mládežnických kategorií, a teď jsem měl možnost poznat i ostatní. A to za to opravdu stojí, je poznat! Stala se z nás taková rodina, přece jenom spolu trávíme hodně času, a ze zkušenosti mužů říct, že to tak není všude. Z toho plyne, že jsem se posunul hlavně lidsky, hodně věcí teď dokážu brát i z jiných úhlů. Samozřejmě tomu pomohl fakt, že jsem součástí realizačního týmu žen a juniorek, kde se věnuji brankářkám a snažím se jim předávat mé zkušenosti, které jsem za svou dosavadní kariéru nasbíral.

Loni jsi chytal ještě za juniory, jaký byl přechod do mužské kategorie?

Sice se to nemusí zdát, ale přesun do kterékoliv mužské ligy je obrovský skok. Juniorský florbal je dravější, rychlejší a bezhlavý. I přesto, že jsem zasahoval každoročně do nejvyšší možné juniorské ligy, kde jsem se mohl rovnat s těmi nejlepšími, nebylo to tak těžké, jako právě mužský florbal. Ze začátku to šlo dost znát, hledal jsem se, ale pak už se můj výkon zlepšoval. Překvapivě tomu nepomohlo, že jsem se poslední dva roky připravoval s mužským A-týmem FBC Ostrava, kde jsem sbíral zkušenosti od velezkušeného Jana Bindera. Tréninkové a zápasové zkušenosti jsou nesrovnatelné!

Dokázal ses na mužský florbal ale adaptovat hodně rychle. Přece jen si letos byl jednou z nejvýraznějších postav úspěšného týmu FBS…

Tlak, který byl na mě vyvíjen, jsem zvládal v pohodě. Troufnu si říct, že jsem na něho zvyklý z předchozího angažmá. Na brankářovi stojí celý tým, když se nedaří v bráně, vidí to každý, protože pustí gól, ale když se nedaří střelci, muže dát gól dalších 14 chlapů. Proto je šichta brankáře opravdu složitá a náročná.

Jsi ale v Olomouci pouze na hostování z FBC Ostrava, a to do konce června. Jak se bude tvá kariéra vyvíjet dále? Je ve hře přesun do FBS na trvalo?

V Olomouci jsem maximálně spokojený. Je tady fantastická parta, a když se nám ještě podařilo postoupit, je pro mě jasnou volbou Olomouc! Do FBS bych rád přešel natrvalo, abych si případně mohl doplňovat zápasy na střídavé starty.

Jak ses vlastně adaptoval v týmu, když si na začátku letošní sezony přišel? Jak tě kluci přijali?

Z nevinného pozvání na Czech Open, bez žádného očekávání a ničeho podobného, se za 24 hodin zrodilo mé hostování v Olomouci. Bylo to rychlé, jednoznačné a jsem za to neskutečně rád, že jsem přišel a mohl se účastnit této jízdy celou Divizí a následného play-up, které mělo sladký konec pro nás všechny. Za tu dřinu a čas, který jsme tomu společně obětovali! Kluci mě přijali, jako kdybychom se znali už sto let. To je faktor, který je ve florbale velmi důležitý, PARTA. Když je dobrá parta, tak se florbal hraje s radostí a s chutí vyhrávat!

Stále ti je pouze 18 let. Jak to vidíš se svou kariérou dále? Čeho bys chtěl ve florbale dosáhnout?

Jednoznačný cíl je dostat FBS Olomouc do několika let minimálně do 1. ligy. Je smutné, že v Olomouckém kraji se hraje maximálně Národní liga. Věřím, že FBS Olomouc bude ten klub, kterému se povede dostat Olomoucký kraj výš než jen do třetí nejvyšší soutěže v České republice.

Chtěl bys ještě něco dodat?

Na závěr bych chtěl poděkovat celému realizačnímu týmu, který pro nás obětoval spoustu volného času, jak sledováním videa nebo vymýšlením, jak vylepšovat detaily. Díky našim manželkám, které to s námi měly velmi obtížné celé play-up, všem fanouškům, kteří nám přáli, ale i nepřáli postup, hnali jste nás dopředu, a proto budeme hrát ligu Národní!