651_20240506_153335.jpg

V prvním květnovém víkendu si zahrálo sedm mladších kategorií FBS

Sezóny některých týmů jsou již dávno u konce, jiné ale bojují dále a nebo se účastní různých turnajů. Tentokrát si zahrálo rovnou šest mladších kategorií. Kdo byl o víkendu úspěšný?

Elévové

Elévové 13 se v sobotu vydali na další turnaj. Tentokrát zavítali do sportovní haly na gymnáziu v Uničově. Tam si nejdříve vyšlápli na domácí tým, který porazili 13:9. Následovala výhra v těsnějším souboji s Mohelnicí s výsledkem 11:9. Potom se jim nezadařilo proti Prostějovu, s SK K2 padli 8:11. Napravili si ale chuť s druhým týmem SK K2 Prostějov – Yetti, když zvítězili 16:5. Turnaj tak uzavřeli třemi výhrami.

Starší žáci B

Béčko starších žáků si zahrálo klasické dva zápasy, tentokrát už ale poslední v sezóně. Nejdříve poměřili síly s Lutínem, ten šel v první třetině do vedení 1:0. Góly Opluštila a Tomáška ale ve druhé třetině zápas otočily na 2:1 pro FBS, v poslední fázi ale znovu jednou inkasovali a duel tak skončil remízou. Následoval zápas se Šternberkem, který začal dobře. Ve druhé fázi se olomoučtí dostali do vedení 2:0, to ale neudrželi a soupeř ještě v téže třetině snížil. V poslední dvanáctiminutovce pak dvěma góly utkání otočil a vyhrál 3:2. Olomoucká rezerva starších žáků tak uzavřela sezónu druhým místem právě za prvním Šternberkem.

„Skončili jsme na druhém místě, což je sportovně pěkný výsledek. Před sezónou jsme měli cíl skončit v TOP 3, to jsme tedy splnili. Chtěl bych poděkovat všem hráčům, protože celý rok poctivě chodili na všechny tréninky, chtěli se zlepšovat, a výsledkem toho bylo, že se pár klukům podařilo přidat i nějaké starty za áčko. Byla to povedená sezóna, v posledním zápase jsme bojovali o celkovém vítězství a pro kluky to bylo takové malé finále. Zase si zažili něco jiného, mají zkušenosti s tím, jak se hraje o první místo,“ sdělil po zápasech trenér Tomáš Skoupil.

Junioři

Junioři ve druhé lize skončili po základní části na druhém místě. V uplynulém víkendu je čekalo Final four. To započali duelem s Frenštátem pod Radhoštěm. Zápas brankově odstartoval Kryštof Novák, soupeř ale do konce třetiny dvakrát skóroval. Olomouc ale v druhé části znovu přešla do vedení po dvou brankách Tomáše Jelínka. Soupeři se ale taktéž znovu povedlo otočit, a to dokonce na 5:3. V poslední periodě s ještě trefil František Kužel, ale soupeř si další brankou vedení pohlídal, a tak Robin Večeřa už jen kosmeticky upravil na konečných 5:6.

„Proti Frenštátu pod Radhoštěm jsme byli florbalově a technicky lepším týmem. Na hřišti šlo jasně vidět, že my chceme hrát florbal, ale soupeř chce hrát spíše víc fyzicky, což mu vyšlo. Největší rozdíl byl ale v hlavě, tam jsme to prohráli. Zbytečně jsme faulovali, byly tam hloupá vyloučení, plus jsme emotivně reagovali na veškeré výroky rozhodčích. Rozhodilo nás to v hlavách, nebyli jsme na ten zápas stoprocentně nastaveni. Je to velká škoda, protože jak říkám, florbalově jsme byli jasně lepší. Ale na to se nehraje. Zaslouženě jsme prohráli, a pokud nemáme dobře nastavenou hlavu, tak se vyhrát ani nedá,“ shrnul duel trenér Tomáš Hruška.

Následoval tedy souboj s kopřivnickými Vikings o třetí příčku. Měření sil z počátku vyznělo jasně pro Kopřivnici, která se již po necelých deseti minutách dostala do vedení 2:0. Naštěstí ještě do konce periody snížil Jelínek. Ve druhé části srovnal Radim Bečica, ale soupeř přesto nakonec odcházel o jednu branku spokojenější. Naštěstí se zadařilo Martinu Danišovi v poslední periodě, a jelikož žádná další branka už nepadla, což platilo i o následném prodloužení, rozhodnout musely samostatné nájezdy. V první sérii neproměnil jak soupeř, tak ani Tomáš Jelínek. V druhé už ale na další neproměněný nájezd Kopřivnice gólově reagoval Denis Jašurek, a i přes trefu posledního Kopřivnického hráče Olomouc větší drama nepřipustila, rozhodl Kužel a Hanáci vyhráli 4:3.

„Došla nám šťáva, v utkání nebylo moc v pohybu. Odehrával se podobný příběh, zase jsme byli florbalovější. Nedávali jsme ale góly a srážely nás chyby v obraně, neproměňování šancí. Nakonec jsme srovnali na 3:3, vyrovnávací góly byly opravdu velká „haluz“. Šlo se tedy do nájezdů, ve kterých kluci ukázali brutální dovednosti. Ptal jsem se na otázku, jestli vysavače mají smysl, a jednoznačně mají. Díky tomuto florbalovému driblinku, tomu „vysavači“, jsme dokázali utkání vyhrát. Všichni ukázali neskutečné skills s florbalkou, podpořil to taky brankář chycenými nájezdy, dostal jen jeden gól, a i on tak přispěl velkou mírou k vítězství. Velká pochvala za tyto technické dovednosti. Díky nim jsme to vyhráli. Kdybychom ještě inkasovali nějaký gól navíc v základní hrací době, tak by tu tenhle šťastný příběh nebyl. Ale na kdyby se nehraje, zvládli jsme to, můžeme slavit třetí místo na Final four,“ komentoval Tomáš druhé utkání.

„Klukům bych chtěl poděkovat za celou tu dobu. Pro mě to bylo poslední utkání na lavičce juniorů, takže bych jim chtěl opravdu moc poděkovat za výkony, které předváděli. Některé z nich jsem trénoval rok, některé až šest let. Je to těžké loučení, ale chci jim všem strašně poděkovat, i za to, že jsem tam s nimi mohl být. A mám radost, jací hráči z nich vyrostli,“ dodal emotivně Hruška.

Mladší žáci 12

Mladší žáky čekal o víkendu turnaj v Hluku. Tam se jim povedly úvodní zápasy, kdy si ve skupině postupně poradili s Florbalem Hodonín 3:0, Snipers Slavičín 3:1 a se Spartakem Hluk 3:0. Ve třech utkáních tak inkasovali pouze jedinou branku a postoupili přímo do čtvrtfinále. Tam ale bohužel nestačili na soupeře ze Slovácka.

„V úvodních utkáních kluci ukázali progres, kterého dosáhli během sezóny a florbalově své soupeře přehráli. Se Slováckem jsme propásli začátek a při krátkém herním čase jsme se už vrátit zpět do hry úplně nedokázali. Turnaj nicméně hodnotíme pozitivně, ale je třeba zapracovat na věcech, které nás trápí. Nicméně nato máme celou příští sezónu a věřím, že progres bude zase stejně jako letos výrazný,“ shrnul turnaj trenér Daniel Tichý.

Přípravka

Přípravka vycestovala na turnaj zvaný Sokol Cup. Trenér David Tichý si cenil vyrovnanosti turnaje a kvality týmů. Ve skupině se utkali s protivníky Galacticos (výhra 4:2), Gullivers (výhra 11:10) a Hodonín (výhra 7:1). Ze skupiny postoupili z prvního místa rovnou do semifinále s Vítkovicemi. Tuhý boj nakonec dopadl opět vítězstvím Hanáků s výsledkem 7:3. Následovalo finále proti Tsunami Bánská Bystrica. Soupeř byl nakonec o jednu branku úspěšnější a Olomouc si připsala stříbro.

„Sokol cup je tradičním florbalovým turnajem pro elévy, ale letos poprvé se zorganizoval takový turnaj i pro přípravky. Naši kluci hned v prvním utkání nastoupili proti soupeři ze Slovenska, Galacticos Bratislava. Pro spoustu z nich to bylo první utkání proti zahraničnímu týmu v životě. Utkání jsme vyhráli. Následně jsme porazili taky Gullivers, oba týmy v přestřelce moravských metropolí předváděly úžasné výkony, nakonec jsme ale těsně vyhráli. Vyhráli jsme i poslední skupinové utkání, a zajistili jsem si tak přímý postup do semifinále. S Vítkovicemi jsme hráli docela vyrovnaný zápas, přesto jsme v něm drželi od začátku do konce vedení. Finále bylo opět vyrovnané a každou chvíli se výsledek překlápěl z jedné strany na tu druhou. Soupeř byl nakonec šťastnější. Jako trenér hodnotím pozitivně kvalitu soupeřů, pokud bude turnaj opakován v příštích letech, velice rádi se ho znovu zúčastníme. Kromě hráčů bych chtěl poděkovat také rodičům, kteří nám fandili, jak jen mohli, a bylo je hodně slyšet,“ shrnul turnaj trenér David Tichý.

Starší žákyně

Starší žákyně také vyjely na turnaj, a tím byl Czech Floorball Champ 2024. Tam se nejdříve utkaly s Bulldogs Brno. Brněnské hráčky byly ale úspěšnější a vyhrály zápas poměrem 5:2. Následovalo utkání s Chodovem, které taktéž dopadlo výhrou protivníka, konkrétně 9:1. A i poslední sobotní zápas pak přinesl prohru, když Litvínov Hanačky porazil 10:1. Nedělní program přinesl Olomoučankám konečně první výhru, a to výhru 5:3 proti Meťáku ČB. Následně se hrálo vyrovnané utkání s Chomutovem, které soupeř ovládl výsledkem 6:4. Hanačky se tak zapojily do souboje o páté místo, ve kterém se znovu utkaly s Českými Budějovicemi, a opět odešly vítězně, tentokrát vyhrály 7:3

Elévky

Celý článek o průběhu Czech Floorball Champ z pohledu elévek vyjde zítra v samostatném článku!