588_20240214_095236.jpg

Tři olomoucké juniorky pomohly reprezentaci ke zlatu na Polish Cupu

Česká reprezentace juniorek má za sebou přípravný turnaj před Mistrostvím světa. Na turnaji porazily Polsko, remizovaly s výběrem Finska a ve finále si poradily, s do té doby, suverénním Švédskem. Olomoucké barvy hájily tři hráčky, a to Klára Horčičková, Valentýna Zerzánová a kapitánka výběru Tereza Hlaviznová.

Česká reprezentace juniorek se v rámci přípravy na mistrovství světa zúčastnila Polish cupu, na kterém nechyběly všechny florbalové velmoci. Ve skupinové fázi se juniorky postupně utkaly s Polskem, Finskem a Norskem.

První den turnaje se česká reprezentace utkala s domácím Polskem. Zápas rozhodla dominantní první třetina, kterou český výběr vyhrál 9:0. Celkově si juniorky připsaly výhru 15:2. Zerzánová si v utkání připsala dva body za gól a asistenci. Hlaviznová, která je kapitánkou týmu, si připsala jednu branku.

Následoval nejdůležitější zápas skupiny. Už před utkáním s Finskem bylo jasné, že vítěz tohoto utkání bude s největší pravděpodobností vítěz skupiny a zahraje si finále. Zápas se překlápěl ze strany na stranu. „Zápas ve velkém tempu. Myslím si, že jsme měly více šancí a mohly jsme ten zápas rozhodnout, nakonec z toho byla remíza,“ takto hodnotí utkání Zerzánová. Ta si v zápase dokonce připsala i gól. „Mates to dobře pokryla, Anička mi to pak předložila do prázdné. Já jen trefila branku,“ dodává k její vstřelené brance.

Díky výhře nad Norskem 12:0 a lepšímu skóre v tabulce se Česká výprava umístila na prvním místě tabulky a mohla si to tak rozdat ve finále se Švédským obrem. „Utkání se mi velmi líbilo. Vstoupily jsme do něho hodně zodpovědně, řekly jsme si, jak chceme hrát a plnily jsme to. V první třetině se nám podařilo odskočit ve skóre a ty další dvě periody jsme byly na míčku a nepouštěly Švédky do žádných šancí," hodnotí finálové utkání Hlaviznová. Češky zápas vyhrály 8:5, když hned v první třetině odskočily o čtyři branky. Následovala bezbranková druhá třetina. V poslední části si Češky poradily se Švédským náporem a ustrážily vítězství.

Nejproduktivnější hráčkou z olomouckých řad byla Valentýna Zerzánová. Ta si připsala ve čtyřech utkáních pět kanadských bodů a v lajně nastupovala po boku talentované Anny Brucháčkové. „Aničku znám déle, je to skvělá hráčka a cením ji za to, co dokázala a jsem ráda, že zrovna ona tvořila v mojí lajně křídlo. Myslím, že se nám turnaj jako lajně velmi podařil,“ hodnotí spolupráci s reprezentantkou Zerzánová. Ta celkový turnaj hodnotí velmi úspěšně a je ráda za zlatý konec. Nakonec dodává, že v týmu panovala dobrá atmosféra jak v kabině, tak na hřišti.

Český dres jakožto třetí olomoucká hráčka oblékla Klára Horčičková, pro tu to byla druhá zkušenost s reprezentační akcí. Turnaj hodnotí následovně: “Polish cup hodnotím pozitivně, s trenéry jsme si stanovili cíle pro každý zápas a z vetší části se nám je dařilo plnit. Jsem ráda, že se nám podařilo zakončit skupinu na prvním místě, a tudíž postoupit do finále. Byla to skvělá generálka před mistrovstvím.“