560_20240112_145456.jpg

Švédská mise v Göteborgu: mladší žáci to dotáhli až do čtvrtfinále!

Mladší žáci před jarní částí sezóny také rozhodně nezaháleli. Vydali se totiž společně se staršími žáky do Švédska na turnaj Gothia Innebandy Cup. V Götheborgu předváděli skvělé výkony, vyhráli skupinu a probojovali se mezi osm nejlepších týmů.

Mladší z olomouckých florbalistů, kteří se tento rok vydali na turnaj do Švédska, soupeřili v základní skupině s pěti týmy. Los jim přidělil švédské soupeře Vidingsjö MOIF, IBK Lund, IBK Elfhög a Varla IBK Lila. Kromě nich se Hanáci potkali také s českým Floorball Clubem Falcon.

„Pro FBS to byl první takovýto zahraniční turnaj. Po náročné cestě nás čekal domluvený přátelák se Snipers Bratislava. Bylo nám jasné, že nemůžeme očekávat stoprocentní výkon, protože kluci ten zápas absolvovali odpoledne, přičemž po náročné cestě autobusem přijeli teprve v dopoledních hodinách. Herně jsme spokojeni nebyli, na druhou stranu nám to odhalilo individuální chyby a další věci, kterým jsme se chtěli ve zbytku turnaje vyvarovat. To se nám pak i s pomocí videa povedlo,“ vzpomínal trenér Daniel Tichý.

Úvodní zápas se odehrál proti Vidingsjö MOIF. Olomouc v první polovině jednou skórovala. Soupeř na začátku druhé periody vyrovnal, ale Hanáci pak vsítili ještě dva góly a zápas vyhráli 3:1. Stejným výsledkem dopadl i zápas s IBK Lund. Hanáci se ujali vedení, ve druhé polovině navýšili, a po soupeřově snížení vstřelili pojišťující branku. To bylo ze čtvrtečního programu vše.

„Do turnaje jsme vstoupili dobře, hráli jsme proti poměrně silnému soupeři, přesto jsme byli spokojeni jak výsledkově, tak herně. V druhém zápase to vystřídal trochu horší výkon. Byli jsme tím týmem, které tvořil, byl na balonku. Soupeř hrozil jen z brejků a našich individuálních chyb, které jsme mu nabídli. Kladně hodnotím to, že jsme ten zápas zvládli výsledkově. S předvedenou hrou jsme ale nebyli spokojeni,“ hodnotil první dva zápasy trenér.

Páteční den skýtal tři duely. Začal českým soubojem s Falcony. To byla přes vlažný úvod nakonec velká přestřelka. První část nabídla jen remízu 1:1, pak se Olomouc dvěma góly dostala do trháku. Oba soupeři se pak ještě dvakrát prosadili, Hanáci ale slavili třetí výhru na turnaji, tentokrát 5:3. Odpoledne poměřili síly už se třetím švédským celkem, a to IBK Elfhög. Opět se jednalo o duel, ve které měli Hanáci navrch. I v tomto zápase skórovali jako první a dovedli ho do vítězného konce po výsledku 4:2. Jakub Slavík si připsal hattrick. Poslední skupinový duel se odehrál s týmem Varla IBK Lila a byla to řádná přestřelka. Ve třiceti minutách padlo 11 gólů, sedm z toho do sítě švédského týmu.

„Ve třetím utkání byl průběh podobný, jako v tom předchozím. Tvořili jsme, byli na míčku, soupeř hrozil z brejků. Těch měl poměrně hodně. Jsem rád, že jsme to zvládli v poměru 5:3, kdyby Falcons ty brejky dokázali proměňovat, výsledek by mohl být horší. Pak nás čekal nejslabší soupeř. S výkonem proti němu jsme byli spokojeni vlastně úplně nejmíň ze všech utkání, které jsme odehráli. Naše kvalita, hlavně ta individuální, ale byla oproti soupeři značně vyšší, a i díky tomu jsme to výsledkově zvládli,“ hodnotil další dva zápasy Tichý. „Kvůli zamotané situaci ve skupině jsme věděli, že musíme urvat nějaký výsledek v posledním duelu, abychom postoupili do play-off A, což byl cíl, který jsme si před turnajem dali. Čekal nás nejtěžší soupeř ze skupiny, ovšem byl to náš nejlepší zápas, který jsme ve skupině předvedli. Dokázali jsme se vyvarovat individuálním chybám a díky tomu eliminovat soupeřova přečíslení. Byli jsme produktivnější v útoku, což se odrazilo na celkovém výsledku. Pět utkání z pěti ve skupině jsme zvládli a postoupili do play-off A,“ doplnil Daniel.

Poté, co Olomouc jednoznačně vyhrála skupinu se ziskem 15 bodů z 15 možných, a skóre 22:11, následovalo sobotní play-off. Nejdříve čekal Hanáky tým IBK Lund 3. Soupeř udeřil jako první, Olomouc ale rychle otočila. I přes srovnání soupeře se FBS podařilo znovu ujmout vedení a nakonec vyhrát 4:2.

„První kolo play-off bylo osmifinále proti dalšímu švédskému týmu. Už na rozstřílení jsme věděli, že nás určitě nečeká lehký soupeř. Pravděpodobně to byl naopak nejtěžší soupeř, kterého jsme do té doby potkali. Opět jsme ale předvedli solidní výkon, a to utkání jsme výsledkově zvládli. Především musím ocenit nasazení všech kluků. Nevykašlali se na žádný souboj. Každý hráč, který nastoupil, to odjezdil nahoru-dolů naplno. Fungovala střídačka, navzájem jsme se podporovali. Díky tomu, že jsme byli produktivnější, jsme i tohle utkání zaslouženě zvládli,“ sdělil trenér.

Dalším kolem bylo již čtvrtfinále, kde se Olomoučtí potkali s českým soupeřem, s FBC Panthers Liberec. Protivník otevřel skóre v první minutě, ve druhé Hanáci srovnali, ale ve třetí a čtvrté dvakrát inkasovali, a v osmé už prohrávali 1:4. Přesto se třemi brankami z úvodu druhé části dokázali do duelu vrátit, a dokonce si opět vzít vedení. Soupeř ale znovu otočil a po dalších gólech při hře Olomouce bez gólmana nakonec zvítězil 8:5 a ve čtvrtfinále tak FBS vyřadil.

„Už podle videa jsme věděli, že Liberec má pár silných individualit, které budou v utkání velmi nebezpečné, což se potvrdilo. Vstup se nám nevydařil, poměrně rychle jsme prohrávali 1:4. Co hodnotím kladně je to, že jsme se nesložili, dokázali jsme se do utkání vrátit, a dokonce otočit na 5:4. Protivník pak vyrovnal, my jsme ale byli aktivnějším týmem na míčku. Bohužel jsme z té přesily nedokázali vytěžit další gól. Byla tam vidět i mírná nervozita kluků. Nakonec nás to vytrestalo nešťastným gólem a při power-play bez gólmana jsme dostali další,“ shrnul Daniel poslední duel.

„Celkově ale turnaj hodnotíme pozitivně, podařilo se nám vyhrát šest ze sedmi utkání, což v konkurenci těch týmů, které jsme potkali, je velice slušný výsledek. Neprohráli jsme ani jedno utkání se švédským soupeřem, za což jsme rádi. Mrzí nás samozřejmě konec ve čtvrtfinále, ale celkově ten turnaj hodnotíme kladně, protože při velké účasti týmů se nám podařilo postoupit mezi osm nejlepších. Zároveň věřím, že pro všechny z nás, pro hráče, pro realizační tým, ale i pro rodiče, ať už ty, kteří se vydali do Švédska a podporovali nás na místě, ale taky ty, kteří se společně scházeli v Česku a sledovali naše zápasy online, to byl super zážitek. Za tuhle podporu bych chtěl všem hrozně poděkovat. Závěrem bych také poděkoval vedoucímu týmu Michalu Čechovi za bezproblémovou organizaci celé akce,“ uzavřel povídání o Gothii Tichý.