441_20230629_160201.jpg

Poslední týden patřil OpenGame 2023, starší žáci a elévky z turnaje vezou bronzové medaile

Minulý týden proběhl každoroční obrovský turnaj mládežnických kategorií zvaný OpenGame. Ten se konal v Brně od čtvrtku 22. června do neděle 25. června. Z FBS se turnaje účastnily čtyři různé kategorie. Jak se jim na turnaji dařilo?

Elévové

Elévové se dostali do skupiny se čtyřmi dalšími týmy. Ve čtvrtečním odpoledni sehráli první dva duely. Nejdříve se utkali s výběrem Mladé Boleslavi. Daniel Konečný se Štěpánem Veseckým poslali svůj tým do vedením, Boleslav ale zápas dokázala vyrovnat. Nakonec však o vítězství Hanáků 3:2 rozhodl Ondřej Halamka. Následoval duel s FPC ČPP Ostravou. Ten vyzněl jasně pro tým z Hané. Olomouc soupeři povolila vstřelit jen jednu branku a vyhrála 6:1.

Páteční duely naopak úspěch nepřinesly. Sokol Brno Gullivers Black nad Olomoucí vyhrál 2:0 a i poslední skupinový duel dopadl vítězstvím soupeře. TROOPERS Black porazili FBS 3:2. Po dvou výhrách a dvou porážkách se olomoučtí elévové umístili na třetím místě ve skupině se skóre 10:8, což ovšem stačilo na postup.

V play-off následoval duel se Snipers Šamorín. Slovenský celek zaznamenal vlastní gól, následně dostal další branku, tentokrát od Jiřího Kacálka. Soupeř už kontroval pouze jednou a duel dopadl výsledkem 2:1. Následovalo osmifinále proti Liberci. To ale nezačalo dobře. Soupeř se dostal do třígólového vedení. Kacálek pak dokázal manko zmírnit, ale oponent do konce ještě jednou vsítil a vyhrál 4:1.

Mladší žáci

Mladší žáci byli taktéž nalosováni do pětičlenné skupiny. Ve čtvrtek odehráli pouze jeden zápas. Modří draci z Říčan je porazili 3:1. Do pátečního programu Hanáci vstoupili mnohem lépe. V zápase s Gepardy Brno třikrát vedli, soupeř sice dvakrát snížil, ale na rozhodující gól Erika Opluštila už odpovědět nedokázal.

Poté přišel duel se Sokolem Královské Vinohrady. Ten nevyšel podle plánů, Pražané nastříleli šest gólů a vyhráli 6:2. V posledním duelu se ale FBS povedl stejný počin, jako předtím Vinohradům, Štírům ČB nadělil „šestku“ a po výhře 6:3 zakončil skupinu na třetí pozici.

První a zároveň poslední duel v play-off byl neskutečnou ofenzivní přestřelkou. Olomouc se utkala s Hodonínem a první branku vstřelila hned ve druhé minutě. Pak se oba týmy ve skórování začaly pravidelně střídat. Od deváté minuty už ale začal dominovat soupeř, a přestože Hanáci zaznamenali šest gólů, prohráli 6:13.

Starší žáci

Nejúspěšnějším olomouckým týmem na letošním ročníku Open Game byl patrně výběr starších žáků. Ti sehráli dokonce devět zápasů. Ve skupině nejdříve jednoduše porazili Všestary 9:0. Poté zaznamenali vítězství 10:4 nad týmem Dubňany – Škorpioni a 8:1 nad Hornets Brno U15. Nejtěsnější zápas byl ten proti Olympu Florbal – Zeus, který ale každopádně taky dopadl olomouckým vítězstvím, a to 3:0. Tabulku Hanáci zakončili na prvním místě s fantastickým skóre 30:5.

V sobotu vstoupili do play-off duelem s Florbalem T.K.S., přičemž i toto utkání bylo poměrně jasnou záležitostí s vítězstvím 5:0. Ve druhém kole následoval slovenský tým z Šamorína. Olomouc šla do vedení, soupeř ale zápas otočil, a pak ještě vyrovnal. Ve 33. minutě však vsítil dva góly Marek Opluštil a nasměroval tak svůj tým po výhře 5:3 do dalšího kola.

V osmifinále se FBS utkal s Florbalem Chodov. Ani v tomto zápase soupeř Olomoucké nijak nezaskočil, ti vyhráli 7:3. Podobné skóre se zrodilo i v duelu s FBC ČPP Ostrava – modří. Cesta starších žáků se zastavila až v semifinále, kde se utkali s Bulldogs Brno Black. Olomouc otevřela skóre, ale její vstup do zápasu nejlepší nebyl. Hanáci pak inkasovali třikrát a do konce první poloviny už jen snížili na 2:3. V druhé části se strhla obrovská přestřelka. Duel nakonec dopadl vítězstvím soupeře 8:4.

Elévky

Turnaje se zúčastnila také kategorie elévek. V ní pořadatel stanovil neobvyklý dvoukolový systém, kdy se utkal s každým s každým. Nehrálo se semifinále ani finále. Dle trenéra Jiřího Hlavizny, který na turnaj s olomouckými elévky odjel, je tento systém nejspravedlivější.

Úvodní i závěrečný duel patřil zápasům s letošním suverénem v kategorii – Hattrickem Brno. Zejména druhý zápas už byl docela vyrovnaný. S týmem K1 Židenice se podařilo dvakrát jednoznačně zvítězit, ale s velmi tvrdou hrou a výškovou převahou Sparty Praha se elévkám nepodařilo vyrovnat, což pak vedlo k jedné jasné a jedné těsné prohře. Proti dalšímu z obvyklých soupeřů, Bulldogs Brno, se podařila urvat jedna výhra o gól, ale urodila se také jedna prohra o gól. To znamenalo lepší vzájemné skóre pro FBS a elévky opět obsadily, lze říci oblíbené, třetí místo v turnaji.

Nyní tento tým čeká už pouze poslední zápas sezóny, proti rodičům. Na příští rok jsou v plánu dva týmy elévek a dva týmy mladších žákyň, čímž se opět potvrdí pověst kvalitní práce s mládeží v olomouckém dívčím florbale.