656_20240520_132132.jpg

Mladší kategorie mají za sebou PFC spring. Elévové vyrazili také na Sokol Cup a mladší žáci na Moravskou florbalovou akademii

Ligové turnaje a sezóny jsou již minulostí, ty neligové ale jedou dále. O víkendu se čtyři týmy FBS vypravily na tradiční PFC spring, kde předváděly parádní výkony. Starší z elévů se zúčastnili také tradičního Sokol Cupu a mladší žáci se vydali na Moravskou florbalovou akademii do Lipníka

Elévové

Elévové FBS Olomouc vyjeli na turnaj Prague Floorball Cup spring. Tým měl ve skupině tři soupeře, a to konkrétně Gorily Plzeň, BLACK ANGELS a UKS Chynów Zielona Góra, který dojel z Polska. Olomoučtí začali turnaj výhrou nad Gorilami 5:3, následně porazili BLACK ANGELS 5:1. V závěrečném měření sil těsně nestačili na Poláky, kterým podlehli 1:2. Ve finálové skupině se jim pak dařilo velice, nejdříve znovu přehráli Gorily, tentokrát 3:1, následně si poradili s Kanonýry Kladno Shooters 6:0, a zvítězili také v posledním zápase nad Prague Tigers 5:1. Celou finálovou skupinu tak prošli s 9 body a skóre 14:2.

Turnaj rozhodně hodnotíme jako úspěšný. Sehráli jsme několik kvalitních zápasů, ve kterých se ale odkryly drobnosti, které do budoucna musíme vypilovat, což bylo naším cílem. Jsem moc rád, že jsme až na jeden skupinový zápas podávali velmi konzistentní výkony, což se nám po celou sezonu příliš nedařilo. Velká pochvala patří všem, od skvělého brankáře Toma, přes každého jednoho hráče, až po naše vynikající fanoušky, kteří nás neskutečně hnali dopředu jejich podporou,“ okomentoval turnaj trenér Martin Pavlík.

Zatímco mladší ročník elévů bojoval na PFC, starší spoluhráči se vydali na již tradiční každoroční turnaj elévů Pohár Starosty Sokola Brno. V základní skupině odehráli elévové celkem pět utkání. První utkání s Torpédem Havířov bylo vyrovnané až do druhé poloviny druhé třetiny. Soupeř zvládal držet tempo až do stavu 5:5, poté se však ukázala olomoucká herní převaha a v utkání inkasoval již pouze soupeř (10:5). FBS následně prohrálo dvě po sobě hraná utkání. Nejprve proti Trenčínu (3:6), kdy měl soupeř lepší vstup do utkání, a i proti budoucímu finalistovi turnaje, týmu Židenic (1:3), kde se zápas za bezgólového stavu lámal až na konci druhé poloviny utkání. Po těchto výsledcích Hanáky čekal další vyrovnaný zápas, s Bulldogs Brno. Utkání se přelévalo na obě strany a skončilo smírně remízou (4:4). V posledním zápase ve skupině si FBS jednoznačně poradilo s Jindřichovým Hradcem (10:1) a umístilo se tak ve skupině na čtvrtém místě, čímž si zajistilo účast v play-off A.

První utkání play-off se konalo proti vítězi skupiny D, domácímu celku Sokol Brno I EMKOCase Gullivers. Utkání bylo hrané ve velmi vysokém tempu, které Hanákům hlavně ze začátku moc nesedlo, a to i přes výborný vstup do utkání, kdy po 9 sekundách vsítili první gól. Soupeř ale následně svou aktivitou a důrazem během několika minut několikrát skóroval, a i přes jednoznačné zlepšení našich hráčů od druhé části první poloviny Olomouc do utkání zpátky nepustil. Zápas FBS prohrálo 2:9 a tímto jeho cesta na turnaj skončila v osmifinále.

„Sokol cup je mým pohledem výborný neligový elévský turnaj, a to zejména díky kvalitnímu obsazení. To se i tentokrát potvrdilo. Na turnaji jsme odehráli hodně kvalitních utkání, kde o výsledku mnohdy rozhodovaly drobné chyby nás nebo našich soupeřů. I přes brzké vypadnutí v play-off musím turnaj hodnotit pozitivně. Získali jsme mnoho zkušeností, které kluci určitě zúročí v dalších zápasech a sezonách. Na závěr bych chtěl poděkovat všem rodičům za pomoc s organizací a fanděním a podporou kluků v hledišti,“ hodnotil turnaj trenér Jan Grohmann.

Přípravka

Přípravka se rovněž zúčastnila PFC. Ve skupině měla rovnou čtyři soupeře, a to Florbalovou Akadémiu Martin ze Slovenska, a české týmy Slaviu Praha, DDM Praha 10 Wizards a Prague Tigers Orange. Olomoučtí si mazali na chleba jednoho soupeře za druhým. Nejdříve porazili 14:2 Tigers, následně 10:3 Wizards, 12:2 Slaviu a 10:3 slovenskou Akadémiu Martin. Na skvělé výkony ze skupiny základní navázali také ve skupině finálové, kde přehráli 7:4 Litomyšl a 5:3 slovenský Šamorín, čímž skupinu ovládli. 

„Na turnaji jsme jeli s cílem poměřit síly s týmy, se kterými se v sezoně nemáme šanci utkat. Dokonce se nám podařilo odehrát dvě mezinárodní utkání s našimi slovenskými sousedy. Hráče bych chtěl pochválit především za stoprocentní nasazení, obzvláště v zápasech, kdy nás ze začátku soupeř přehrával, ale my jsme vydrželi hrát naši hru a dokázali, že jsme na hřišti tím lepším týmem. Třešničkou na dortu nám nakonec bylo zasloužené vítězství. Věřím, že si hráči z turnaje odvezli nejen cenné zkušenosti, ale i skvělé vzpomínky. Závěrem děkuji rodičům, kteří bezprecedentně ukázali, jaký klub má nejlepší fanoušky,“ ohodnotil turnaj trenér Martin Daniš.

Elévky a mladší žákyně

Rovněž i elévky a mladší žákyně se zúčastnily stejného mezinárodního turnaje v Praze. Mladší z nich začaly rozpačitou a ustrašenou hrou, která je pak stála body po dvou remízách s SK Dvojkou Praha (3:3) a FLORBALEM CHODOV (2:2). Odpoledne se již výkony zlepšily a následovaly dvě výhry, konkrétně 5:2 proti Black Angels a 13:0 proti Bohemians. O účast ve finálové skupině si to pak Hanačky rozdaly se Štíry ČB. „Utkání jsme zvládli (3:0) a ve finálových bojích jsme už nezaváhali. V obou zápasech dominovala vůle, preciznost v obranné činnosti a efektivní střelba, týmy SK Dvojka Praha (4:2) ani BLACK ANGELS (5:0) nebyly překážkou k vítězství v turnaji,“ komentoval turnaj trenér Jiří Hlavizna.

Starší holky turnaji kralovaly v celém jeho průběhu. „Trpělivá hra, bojovnost a vynikající obranná činnost vedly k zisku bodů ve všech utkáních základní skupiny,“ vypíchl klíčové faktory trenér Jiří Hlavizna. Hanačky postupně porazily Prague Tigers 1:0, UKS Chynów Zielona Góra 1:0, s SK Dvojkou Praha remizovaly 4:4 a porazily Panthers Praha 6:0. Ve finále tým pod vedením Lenky Mrázkové a Anežky Pěnkavové přetlačil Prague Tigers (4:3) následně porazil jasně Chyńow Zielenou Góru 3:0, čímž potvrdil vítězství ze základní skupiny a ovládl celý turnaj.

Mladší žáci

Mladší žáci vyjeli na rozlučkový turnaj do Lipníka. Nejdříve úspěšně prošli celou svoji skupinu a prezentovali se výbornou hrou. Z 1. místa postoupili rovnou do čtvrtfinále, ve kterém ale prohráli proti ligovému soupeři z Třince a tím pro ně turnaj skončil. „Turnaj se vyvíjel ve skupině víceméně podle představ. Postoupili jsme rovnou do čtvrtfinále, kde jsme se utkali s Třincem. V lize jsme Třinec pokaždé porazili, ale teď se nám bohužel stal osudným. Turnaj jsme si ale i tak užili. Organizátoři využili prostor mezi zápasy a udělali doprovodný program složený z různých dovednostních soutěží,“ okomentoval turnaj trenér Daniel Tichý.