662_20240625_103154.jpg

FBS se vypravilo na Hummel Open Game 2024. Jak dopadly jednotlivé kategorie?

V mezisezónním období se mladší kategorie FBS vypravily na tradiční Hummel Open Game v Brně. Olomouc vyslala pět týmů, a to konkrétně dorostence, mladší žáky a žákyně, elévy a elévky. Jak se jim na turnaji dařilo?

Dorostenci

Dorostenci se na turnaji v Brně dostali do skupiny se čtyřmi dalšími účastníky. Do skupiny jim byli nalosováni Předvýběr.cz Florbal Mladá Boleslav, FBC Štíři, Bulldogs Brno a FbK Atlas Blansko. Právě duelem s Blanskem do turnaje Olomouc vstoupila. Jednalo se o zápas, který byl celý v režii Hanáků, ti ho následně ovládli výsledkem 12:2. Mnohem těžší byl duel s pozdějším vítězem skupiny z Mladé Boleslavi. Soupeř se v první půli dostal do vedením v té druhé navýšil na 2:0, Olomouc snížila, ale už se nedotáhla.

V pátek následoval duel s Bulldogs, v tom FBS vyhrávalo hned od prvního poločasu, na konci FBS utkání ovládlo výsledkem 4:0. Poslední páteční zápas se jim naopak nepovedl, Štíři jim nadělili nelichotivou prohru 1:8, a tak Hanáci skončili na 3. místě ve skupině.

To v sobotu začalo velkou přetahovanou proti Panthers Praha. Pražané se dostali do dvoubrankového vedení ještě v první polovině, pak Olomouc snížila, a na začátku druhé periody vyrovnala, znovu inkasovala, ale zvládla znovu vyrovnat na 3:3. O postupujícím tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy. V těch jako jediný uspěl Štěpán Mach a poslal FBS do druhého kola. V tom už se ale Hanákům nezadařilo, Cirkus Praha je porazil 13:1 a z turnaje je vyřadil.

„Na turnaj jsme jeli v rámci přípravy na další sezónu. Měli jsme konkrétní věci, které jsme trénovali a kterými jsme se na turnaji chtěli prezentovat, přenášet je do hry. Je potřeba říct, že se nám některé povedly, ale některé vůbec. Nyní musíme dál tvrdě pracovat v tréninku, abychom za čtrnáct dní na turnaji v Praze byli zase o něco lepší a udělali další kus práce. Děkuji všem hráčům a celému realizačnímu týmu,“ hodnotil turnaj trenér Tomáš Skoupil.

Mladší žáci

Mladší žáci se dostali do skupiny proti týmům Bulldogs Brno, ACEMA Sparta Praha, SK K2 Prostějov a FBC Došwich Milevsko. Se Spartou se utkali jako první, zápas to byl jednoznačný s konečným výsledkem 8:1 pro FBS. Následně Olomouc sehrála dva duely se stejným konečným skóre, ale opačným výsledkem. SK K2 Hanáci porazili 7:2, zatímco stejným výsledkem prohráli proti Bulldogs. Na závěr si další výhrou 8:1 nad Milevskem zpečetili druhé místo ve skupině s 9 body a skóre 25:11.

„Sehráli jsme dvě velice kvalitní utkání, se Spartou a s Bulldogs. Proti Spartě jsme předvedli velmi slušný výkon ve všech směrech, výsledkově i herně jsme soupeře přehráli. Utkání s Bulldogs nám ale nastavilo zrcadlo. Hra byla rychlejší a naše adaptace na vyšší tempo byla slabá, což se na konečném výsledku projevilo,“ shrnul základní skupinu trenér Daniel Tichý.

Play-off začalo v sobotu. Už v 10:00 se Hanáci střetli s TIGERS Poruba. Výsledkově to byl nejjednoznačnější duel celého turnaje, který skončil výhrou 18:2. Mnohem vyrovnanější byl zápas s Tatranem Střešovice. FBS ho ale mělo pod kontrolou a vyhrálo 4:2. V osmifinále se už ale tolik nezadařilo, Hanáci po prohře 3:6 proti FbC Skutči z turnaje vypadli.

„První kolo play-off bylo výsledkově jednoznačné. Jsem rád, že se nám v tomto utkání dařilo diktovat tempo hry. S Tatranem Střešovice jsme věděli, že se bude jednat o kvalitní duel, což se také ukázalo. Myslím si, že na hale byl na tuto kategorii k vidění opravdu kvalitní florbal. O výsledku v náš prospěch rozhodl větší důraz v obranné fázi a výborný výkon brankáře. Další kolo se Skutčí se nám nepodařil zachytit začátek utkání, které se hrálo na velmi malém hřišti, což nám nikterak nesvědčilo. Soupeř byl efektivní v zakončení, a i přes náš velký tlak ve druhé polovině utkání jsme výsledek do zdárného konce dovést nedokázali,“ zhodnotil play-off trenér. „Klukům bych chtěl poděkovat nejen za turnaj, ale za celou sezónu. Byla to skvělá jízda,“ dodal.

Mladší žákyně

Mladší žákyně za podpory tří elévek sehrály v základní skupině vyrovnaná utkání. Na úvod porazily hladce tým Prague Tigers Nehvizdy 6:2. V pozdně večerním zápase poté bojovaly s týmem FBŠ Hattrick Brno. Opět se jednalo o vyrovnaný souboj. Vstup do utkání se jim vydařil a po gólech z první části jsme vedly 3:0. Druhá polovina utkání ovšem patřila spíše Hattricku. S přibývajícím časem Hanačky kupily chyby, nepokrývaly brankoviště a Hattrick nekompromisně trestal a dotahoval skóre, přičemž nakonec zvítězil 6:5.

V pátek je čekal favorit skupiny Sokol Brno I EMKOCase Gullivers. Neměl to ale lehké, holky makaly a hrálo se na obou stranách. Soupeři se podařilo odskočit o dva góly, ale Olomoučanky se nevzdávaly. Zkusily si i hru bez brankáře, ale na vyrovnání to nestačilo. Podařilo se pouze snížit. Poslední utkání skupiny už bylo v olomoucké režii, když Hanačky porazily UKS Jedynka Orzysz 7:1, kdy se gólově prosadily hned 4 hráčky.

V sobotním čtvrtfinále na ně pak čekal tým TJ Hodonice. Utkání se ale vůbec nevydařilo. Jako by úplně zapomněly hrát florbal. Nedařila se rozehrávka, pokrývání brankoviště a ztrácely míčky v útoku. Holkám chyběla energie a utkání už v polovině vzdaly. Jedině díky individuálnímu výkonu Zuzky Švestkové skóre nevypadalo nakonec hrozivěji. TJ Hodonice vyhrály 5:3.

„Děkuji všem rodičům, kteří přijeli hráčky podpořit, a také za pomoc s organizací a převozy,“ nechala se po turnaji slyšet Jitka Zacpalová.

Elévové

Elévové se v této sezóně představili naposled, mnozí z nich si i poprvé kompetitivně zakusili herní systém 5+1. Rovněž měli ve skupině čtyři soupeře. Jednalo se konkrétně o Sokol Brno I EMKOCase Gullivers, Snipers Bratislava, Prague Tigers a FBŠ Hattrick Brno. V základní skupině si kluci vedli výborně a svými výkony celou svou skupinu ovládli. Nejprve ve čtvrtek oplatili porážku ze Sokol Cupu týmu Gullivers (2:1), a ještě tentýž den slavili výhru i proti brněnskému Hattricku (5:2). V pátek poměřili síly napřed se Snipers Bratislava, kde i přes závěrečný tlak soupeře v posledním minutách utkání uhájili výsledek 2:1, a následně slavili i výhru s Prague Tigers (5:1).

V prvním kole play-off kluky čekal tým Florbal Rosice. Celý zápas byl plně pod kontrolou Hanáků, kteří soupeře jasně přehráli 9:0. V druhém kole ovšem už ambice na dobrý výsledek ukončil Tatran Střešovice (1:11), který byl, i přes zjevnou snahu olomouckých hráčů, jednoznačně lepším týmem.
Sezóna končí a musím říct, že ji zakončujeme velmi úspěšně. Přece jen odjet z tak kvalitního turnaj s bilancí pěti výher a jedné porážky je výborný výsledek. Kluci se velmi dobře adaptovali na formát 5+1, i když ho v sezóně vůbec nehráli a ani netrénovali. Svými výkony si zaslouží velkou pochvalu. Odehráli výborný turnaj a byl na nich vidět posun v jejich individuálních dovednostech, zejména když to srovnám se začátkem sezóny. Musím také vyzdvihnout, že se postupně adaptujeme i v „hlavách“ během těžkých zápasů a mnohem lépe reagujeme na tyhle stresové situace a tlaky soupeře. Poslední prohraný zápas s Tatranem nám nicméně ukázal, že máme stále ještě určité rezervy, a dělá nám problém aktivní soupeř s výbornou kontrolou míčku,“ hodnotil turnaj trenér Jan Grohmann.

Dále bych chtěl poděkovat také všem rodičům, kteří nás nejen na tomto turnaji, ale i v sezóně podporovali a pomáhali, když bylo třeba. Všem hráčům ročníku 2013 zase přeji hodně štěstí v jejich florbalové kariéře. Děkuji za ty skvělé dva roky plné zážitků a vzpomínek. Na závěr bych se rozloučil citátem mého oblíbeného autora knižního zaklínače: „Něco končí, něco začíná.“ No a ten začátek už se zase pomalu blíží, tak za dva měsíce zase na hale,dodal trenér.

Elévky

Elévky se také vypravily na závěr sezóny na mezinárodní turnaj do Brna. Hrací systém byl v tabulce každý s každým a pak už jen hop nebo trop o první, třetí a páté místo. V zápasech základní skupiny elévky porazily všechny soupeře s impozantním skóre 86:7.

Pak došlo na finálový zápas, soupeř z Turnova, kterého ve skupině hladce porazily 9:4, zvolil agresivní hru, která účinně bořila olomoucké snahy o kombinaci v předbrankovém prostoru a po celém hřišti. Po bezbrankové polovině v té druhé se bohužel ujala střela zpoza tří hráček a najednou FBS poprvé v celém turnaji prohrávalo. Pak byla několik minut před koncem vykřesána naděje vyrovnávacím gólem, který však nebyl uznán. Přesto Hanačky ještě srovnaly. Nájezdy však v této sezóně nejsou silnou stránkou FBS, a soupeř tak nakonec vyhrál.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se celý rok podíleli na tréninkovém procesu i jednotlivých turnajích, zejména Jitce Zacpalové, Lence Mrázkové, Tereze Hlaviznové, Ladě Logrové, Anežce Pěnkavové, a Lucce Majerové, že při svém juniorském a extraligovém vytížení našly čas na své mladší spoluhráčky, stejně jako tatínkům, kteří pomohli v době zaneprázdnění Jitky Zacpalové. Elévky sezonu mimo ligových turnajů zvládly skvěle, byly třikrát vítězné, jednou druhé a jednou třetí a výborně tak reprezentovaly mládežnickou sekci FBS Olomouc,“ komentoval po turnaji trenér Jiří Hlavizna.