Za svou trenérskou kariéru v Česku Jan Pazdera vyzkoušel angažmá v superligové Mladé Boleslavi, prvoligovém Kladně a nyní i v extraligové Olomouci. Teď ale nastává čas, kdy majitel zlaté medaile z domácího juniorského šampionátu v Brně napíše novou kapitolu - míří totiž trénovat do Finska.

Honzo, v klubu FBS Olomouc jste strávil půlku sezony. Co přesně zde bylo náplní vaší práce?

Vzdělávání trenérů, rozvoj talentovaných hráčů a zároveň jsem aktivně pomáhal s vedením tréninkového procesu u družstev mužů, juniorů, dorostenců a starších žáků.

Odcházíte s tím, že se vám povedlo to, čeho jste zde chtěl dosáhnout?

To ukáže čas, jak moc se mi podařilo trenéry a hráče inspirovat. Doufám, že ano. Co se týče konečných výsledků u jednotlivých kategorií, tak si myslím, že byly spravedlivým odrazem celosezonní práce bez ohledu na mé tříměsíční působení.

Tenhle klub vám ale vlastně nebyl vůbec neznámý, neboť jste zde kdysi s trénováním florbalu začínal. Jak se vám tedy vracelo?

Já na ty začátky moc rád vzpomínám. Olomouc v té době dělala florbal ve velmi skromných podmínkách. Co se týče zázemí a možností, tak je vidět progres, který klub od té doby udělal, stejně jako celý náš sport. Vracelo se mi dobře. Ze stávajících hráčů, trenérů a funkcionářů znám jen zlomek lidí, se kterými jsem začínal. O to zajímavější bylo se potkat a zavzpomínat na společné úsměvné historky z našich začátků.

Co vůbec říkáte na olomoucký florbal jako takový? Je to sice mladý klub, na florbalovém poli už ale i tak dosáhl velkých úspěchů - dvakrát šesté místo v Extralize žen, druhé místo na MČR dorostenek a nedávno také mistrovský titul v juniorkách.

V ženské struktuře se z Olomouce stal úspěšný klub, který má potenciál aspirovat na konkurenceschopný tým v rámci české špičky. Bude pro město i region skvělé, pokud v progresivním trendu zvládne pokračovat dál. Vnímám, že je v klubu mladá generace hráček, která toho může dosáhnout. Mužské struktuře Olomouce by slušela vyšší soutěž než je divize. Co se týče mládeže, tak je klub úspěšný a dokáže vychovávat kvalitní hráče v rámci regionu. Zároveň by potřeboval lépe zvládat přechod na celorepublikovou konfrontaci v kategoriích dorostenců a juniorů.

Nyní ale míříte do Finska. Co přesně budete v elitním klub EraViikingit dělat a na jak dlouho tam plánujete vyrazit?

V klubu budu působit jako trenér mužů v týmu U22 a hlavní trenér U19 Academy. Zároveň u těchto týmů budu pomáhat jako video kouč. Domluvili jsme se na sezonní spolupráci s možností prodloužení.