Proč jste se rozhodly hrát za FBS Olomouc? Co vás k tomu vedlo?

Bára: Cítila jsem se zaseknutá na místě, v tom smyslu, že potřebuji změnu nebo nějaký nový impulz, který mě nakopne. FBS Olomouc jsem si vybrala, protože je kvalitním týmem. Věřím, že mi to hodně dá, a navíc vzdálenost mezi Ostravou a Olomoucí je pro mě přijatelná.

Klára: Společně s Nelou Dlouhou jsme v létě dostaly možnost hrát za olomoucké juniorky. Jelikož v Hattricku juniorky nemáme, tak jsme neváhaly.

Nela: Šanci na přestup jsem poprvé dostala v létě, poté co se na nás přišli trenéři podívat na přátelské utkání. Chtěly jsme se spoluhráčkou hrát někde výš, v kvalitnějším týmu, a to přesně nám FBS poskytlo.

Sophie: Chtěla jsem zkusit něco nového, a hlavně hrát s holkami, protože dosud jsem hrála jen za chlapecký tým. FBS Olomouc se mi zdál jako skvělý klub!

Jaká máte očekávání od nadcházejících duelů?

Bára: Budou náročná, ale věřím, že když do toho dáme vše, tak vyhrajeme.

Klára: Čekají nás soupeřky, proti kterým jsme letos ještě nehrály, tak jsem zvědavá na průběh zápasů. Těším se na zbývající duely základní části a také na blížící se play-off.

Nela: Před námi je teď dohrání základní části, kde by nás neměl potkat nějaký obrovský problém. Všechny už čekáme, až začne play-off.

Sophie: Myslím si, že mě tyto nadcházející zápasy posunou, těším se na ně a doufám, že se nám bude dařit.

Co si kladete za cíl v sezoně 2022/2023?

Bára: Určitě se ve florbalu obecně zlepšit, naučit se nové věci a posunout se. Taky bych moc ráda s týmem vyhrála titul v dorostenkách i juniorkách!

Klára: Určitě chci získat co nejvíce zkušeností, jak v juniorské, tak dorostenecké soutěži. Učit se od holek a posouvat se dál.

Nela: Mým cílem po celou sezonu je začlenění se do týmu a zvládat být produktivní v zápasech.

Sophie: Chtěla bych, abychom se dostali na MČR, protože by to byla pro mě obrovská zkušenost.

Jak byste zhodnotily svou dosavadní zkušenost v FBS Olomouc?

Bára: Zatím je poměrně krátká, ale přístup je skvělý, tréninky jsou záživné a baví mě!

Klára: Můžu hodnotit jedině pozitivně. Tréninky i zápasy mě velmi baví a cítím na sobě zlepšení. Mám radost, že můžu být součástí tohoto týmu.

Nela: Hrály jsme mnoho zajímavých i náročných zápasů, které mi toho hodně daly.

Sophie: Zatím jsem odehrála jen pár zápasů, ale myslím si, že jsem se hře holek dokázala přizpůsobit a hrát s nimi mě navíc opravdu baví.

Sedly jste si s ostatními holkami v týmu? Jsou mezi vámi dobré vztahy?

Bára: Ano, myslím si, že jsem mezi holky zapadla, a že mě přijaly v klidu, za což jsem moc ráda. S některými jsem se již znala a myslím, že to naše dosavadní vztahy posílilo ještě víc.

Klára: Sedly jsme si dobře. Holky jsou hodné a přátelské. Přijaly mě bez problémů, kolektiv je super, za což jsem ráda.

Nela: Co se týče vztahů, myslím si, že nám dobré vztahy pomáhají budovat výjezdové víkendy.

Sophie: Holky jsou super a podle mě jsem si s nimi sedla. Pár hráček znám už déle a mám s nimi velice dobrý vztah.

A jak jste si sedly s trenéry?

Bára: Myslím si, že dobře.

Klára: U trenérů si také nemůžu stěžovat. Se vším mi poradí a ukážou lepší možnosti řešení. Jsou pro každou srandu, takže je v týmu dobrá atmosféra.

Nela: Ohledně trenérů nemůžu nic vytknout, mají k nám férový přístup a jde vidět, že jim záleží na zlepšení všech hráček v týmu.

Sophie: Trenéři jsou super, hlavně Ondra Čoček, moc se mi líbí jeho přístup ke všem holkám.

Jak si myslíte, že vás tato zkušenost herně obohatí? Naučily jste se od spoluhráček něco nového?

Bára: Určitě hodně. Jak říkám, tréninky i přístup jsou super a doufám, že mě tato zkušenost posune dál a zlepším se. Některé spoluhráčky strašně obdivuji, chtěla bych se jim vyrovnat a být tak skvělá, jako ony.

Klára: Vnímám, že tréninky i zápasy jsou velmi přínosné. Od holek se také učím hodně.

Nela: Myslím si, že zkušenost s juniorským florbalem mě donutila se v zápasech rychleji rozhodovat a komplexněji přemýšlet jako obránce.

Sophie: Osobně mě to hodně obohacuje, protože jsou tu skvělé, zkušené hráčky a během každého tréninku či zápasu se od nich učím něco nového.

Jak se připravujete na náročné duely? Máte nějaké své předzápasové rituály?

Bára: Dobrým spánkem, ráda poslouchám písničky, na zápase mám vždy s sebou čelenku pro štěstí a vstupuji do zápasu políbena.

Klára: Nemám žádnou speciální přípravu. Snažím se jen v hlavě správně nastavit na daný zápas a jeho náročnost.

Nela: Cestou na zápas hodně poslouchám hudbu, někdy chvíli i v šatně. Dovoluje mi to přemýšlet pouze nad hrou a být klidnější.

Sophie: Rituál nemám, ale snažím se soustředit a představit si jak a co chci hrát.

Co by pro vás znamenalo vyhrát dorostenecký/juniorský titul?

Bára: Znamenalo by to pro mě opravdu hodně! Myslím si, že tohle je sen každého florbalisty a každý by chtěl tento pocit zažít aspoň jednou za život.

Klára: Určitě by to bylo skvělé. Nikdy jsem neměla možnost o titul zabojovat, takže o to víc speciální to pro mě je!

Nela: Byl by to pro mě vrchol dosavadní kariéry.

Sophie: Určitě by to pro mě znamenalo hodně a byl by to velký zážitek a zkušenost, doufám že se nám to povede, myslím si totiž, že na to máme.

Kromě hráček na otázky odpovídali i samotní trenéři. Jejich odpovědi si můžete přečíst níže.

Proč jste se rozhodli vybrat zrovna tyto čtyři hráčky?

Dlouhodobě se snažíme vyhledávat hráčky, které by mohly posílit náš tým. Bohužel nábory a výchova vlastních hráček nám prozatím nejsou schopné zajistit kvantitu, ani kvalitu hráčského kádru tak, abychom si mohli klást nejvyšší cíle. Nechceme jít cestou, kterou volí někteří naši soupeři, jenž si stahují hráčky z celé republiky. Osobně považuji za nesmysl, aby holky ve věku čtrnáct až šestnáct let odcházely z Moravy do Prahy, do zcela neznámého prostředí v době, kdy se mají připravovat na budoucí profesní život, tzn. mají se především věnovat škole a až potom florbalu. Proto se snažíme vyhledávat talenty zejména v nejbližším okolí, popřípadě v rozumné dojezdové vzdálenosti.

Kláru s Nelou nám doporučila Petra Prouzová, kterou řadím mezi trenérské legendy a jejího doporučení si nesmírně vážím. Sophii jsem poznal na Olympiádě dětí, kde na mě zapůsobila nejen herními dovednostmi, ale především svým vystupováním a přístupem. A Bára? To je příběh na samostatný článek, neodvážil bych se napřímo oslovit hráčku klubu ze špičky ženské extraligy, ale situace se tak nějak vyvíjela, a nakonec se podařilo něco, v co nikdo z nás ani nemohl doufat.

V průběhu sezony jsme pozorovali další hráčky, s některými jsme navázali i kontakt, jiné nás nepřesvědčily. Nesmíme také zapomenout, že už před sezonou přišla obrovská posila do obranných řad, a to Nikča Krupičková, ve které vidím velkou budoucnost!

Aktuálně máme v hledáčku několik dalších možných posil, ale musíme pečlivě zvažovat naše možnosti, zejména zda jsme schopni hráčce zajistit podmínky nejen k hraní, ale především ke studiu. Cílem je přivést do příští sezony minimálně tři až čtyři nové dívky a pokud možno udržet ty stávající.

Jaké máte od nich očekávání?

Máme poměrně úzký tým, mimo to se snažíme juniorky co nejvíce zapojovat do zápasů ženské extraligy, takže nám pak chybí v juniorské soutěži. Příchod nových děvčat tak rozšířil kádr a zvedl konkurenci v týmu, což mělo kmenové hráčky přimět k ještě vyšší intenzitě na tréninku i v zápasech.

Když vezmu jednotlivé holky, Klára je neskutečný dříč a poctivá hráčka, která nechá na hřišti duši. Počítáme s ní do naší tzv druhé lajny a myslím, že s holkami si sedla jak herně, tak lidsky. Nela je důrazný obránce, který se nebojí vzít odpovědnost na sebe. V obrovské konkurenci našich obránkyň v juniorkách to má strašně těžké, ale v kategorii dorostenek bude tvořit jádro naší obrany a věřím, že s její pomocí se naše zadní řady ještě víc zpevní a zejména zkvalitní směrem ke konstruktivnímu zakládání útoků. Její důraz budí u soupeřek všeobecný respekt.

Sophie Pallová přišla na hostování z klubu FBC Šternberk, kde dosud působila v chlapeckém družstvu starších žáků. Sophie získala zlatou medaili na Olympiádě dětí a mládeže 2022, je stabilní členkou „Výběrů GU 15“ a bude významnou posilou pro družstvo dorostenek. Pokud se podaří dohodnout nějaká forma hostování i na příští sezonu, rádi bychom ji po prázdninách zapojili i do juniorek. V letošní sezoně za nás odehrála již čtyři zápasy v lize dorostenek a vstřelila v nich hned šest branek! Perfektně zapadla do naší nejmladší lajny, kterou tvoří hráčky, jež jsou věkem ještě starší žákyně, ale výkony se řadí na úroveň širší špičky dorostenecké ligy.

Největším překvapením pro naše fanoušky je příchod Barbory Poláchové z 1.SC Tempish Vítkovice. Bára přichází po dohodě klubů na hostování do konce sezony a měla by výrazně posílit jak družstvo dorostenek, tak juniorek v nadcházejícím play-off. Barča hned v úvodním zápase ligy dorostenců vstřelila branku a následně v zápase ligy dorostenek dosáhla pěti branek v jednom jediném utkání! Slibujeme si od ní výrazné zvýšení konkurence v našich útočných řadách. Bára je důrazná před brankou, má výborné načasování i pohyb kolem branky soupeře. Už to, že přichází z líhně dlouhodobého lídra českého florbalu Vítkovic je zárukou vysoké herní kvality, perfektně zvládnuté techniky a Bára k těmto dovednostem přidává i velký kus přirozené herní inteligence.

Jaké máte pocity z toho, že v klubu FBS Olomouc je nyní hráčka, která přichází z Vítkovic, jenž je dlouhodobým lídrem českého florbalu?

Jak už jsem se zmínil, je to pro nás něco nového, dosud naše nejlepší hráčky odcházely do Vítkovic, Ostravy a dalších klubů. Řeklo se „jdou za lepším“ a všichni to tak brali. A najednou přichází holky k nám. Už nejsme ti, co holky vychovávají pro druhé, ale skočili jsme do skupiny vyvolených, kam se holky chodí učit. Stojí za tím obrovská dřina celého realizačního týmu, dlouhodobá práce, kdy jsme se krok za krokem pomalu posouvali nahoru, to vše na úkor svého soukromí, volného času, který místo svým rodinám věnujeme klubu.

Podařilo se vybudovat strukturu klubu, která nám umožňuje efektivně pracovat a dát holkám to, co potřebují. Nám trenérům se daleko lépe pracuje, když nám kryje záda vedení, které je schopné ekonomicky zabezpečit potřeby našich družstev, organizuje vše potřebné a vytváří vhodné podmínky k tréninkům, což v Olomouci není nic snadného. Díky klubu naše juniorky nehradí žádné náklady spojené s juniorskou ligou - dopravu, stravu i ubytování na výjezdech mají zdarma, v letošním roce poprvé obdržely i vybavení, od florbalek po tréninkové oblečení.

S tréninky dorostenek mi pomáhá Nelly Baumgartner, finská hráčka našeho Áčka, zapojuje se i juniorská reprezentantka a vicemistryně světa Eva Řeháková. Obě dívky mají neskutečný přínos a vliv na kvalitu tréninků. Gólmanky mají dva trenéry, Radima Hodulíka a Lenku Kubíčkovou, což je podle mě v Čechách naprostý unikát! Tréninky dorostenek, juniorek a žen se nám prolínají, holky mají tak možnost učit se od starších a zkušenějších, a to vše jsou věci, které nás řadí mezi špičku českého juniorského florbalu, což nám pomáhá přesvědčovat potencionální posily.

Takže vlastně příchod Báry pro nás je novou zkušeností, ale šli jsme tomu aktivně vstříc a věřím, že není poslední, ale naopak, že v blízké budoucnosti se podobné příchody stanou pravidelnou záležitostí!

Myslíte si, že nové hráčky výrazně posílí šance na výhru titulů?

K obhajobě titulu je strašně dlouhá cesta, vždy je těžší ho obhájit než vyhrát poprvé. Musí se sejít úplně všechno, mít i kus štěstí, proto se snažíme jít od zápasu k zápasu a poctivě trénovat. Play-off je zrádná soutěž, zvlášť když se hraje jen na dva vítězné zápasy. Dorostenky mají tak cestu k vysněnému cíli opticky malinko snazší, dostat se na MČR vidím poměrně reálně, o to těžší ale bude se tam prosadit. Musíme si uvědomit, že týmy z Prahy mají obrovskou výhodu v tom, že hrají pravidelně těžké zápasy mezi sebou, mají větší zkušenosti i širší kádry. Právě v tom nám nové hráčky mají pomoci, budeme schopní postavit tři vyrovnané lajny a zároveň mít v záloze kvalitní náhradníky. Takže ano, naše šance se tím výrazně zvednou, ale jen za předpokladu tvrdé a poctivé práce.