Formát soutěže

Ženy hrály 2. florbalovou ligu žen – divize III. Jednotlivá utkání trvala 3x15 minut a během jednoho víkendu se odehrálo celkem 12 utkání. Formát soutěže byl následovný – během jednoho víkendového dne se odehrála dvě soutěžní kola, která vždy hostila dva týmy. Každý s každým hrál dvoukolově, což ve výsledku znamenalo 24 zápasů pro každý celek. Z důvodu třinácti týmů v soutěži měl vždy jeden účastník soutěže volno. Z třinácti účastníků soutěže postupovaly první dva týmy do baráže o Extraligu, celky na 10. – 13. místě pak sestupovaly. Hráčky FBS Olomouc hrály své domácí zápasy na hale Roosveltova.

Průběh sezóny

Vstup do sezóny se celku nepovedl. Z úvodních pěti kol získal tým pouze bod za remízu 0:0 s FBS SGB Pepino Ostrava. Následně ovšem ženy Olomouce zlepšily své výkony a výsledkem bylo z celkově 24 odehraných zápasů, 12 vítězství, 4 remízy a 8 proher. S celkovým skóre 72:58 a 28 body skončilo družstvo na 6. místě. Za zmínku stojí, že ženy byly nejméně vylučované z celé soutěže. Obdržely pouze osm dvouminutových trestů, zatímco nejtrestanější klub FbC Sportcentrum Prostějov „získal“ celkem 66 trestných minut. Mezi nejvíce bodující hráčky soutěže patřila Pavlína Smékalová za 17 gólů a 8 asistencí. Bránu olomouckého družstva střežila Jana Hanulíková s průměrem 2,07 obdržených gólů na zápas. Týmu se dařily přesilové hry, ve kterých s procentuálním využitím 34% byly na 3. místě. Hra v oslabení celku taky nebyla cizí, úspěšnost ubránění 89% je toho důkazem.

Přestože se tým umístil až na 6. místě tabulky, tak týmy, jež skončily v tabulce výše, se vzdaly účasti v baráži o Extraligu a tak se naskytla šance pro olomoucké ženy, o které před sezónou ani nesnily. Ty neváhaly a po vzájemné poradě se rozhodly tuto šanci využít.

Obrázek 1: Ženský tým na zápase v Pohořelicích
Obrázek 1: Ženský tým na zápase v PohořelicíchBaráž žen o Extraligu

Tým z Olomouce vstupoval do baráže s bojovnou náladou a taky s tím, že nemá co ztratit. V baráži se utkal s celky FbK OA Opava, SSK Future a SK Jihlava. Ženy začaly baráž prohrou 6:3 s FbK OA Opava, prohrou v prodloužení 4:3 s SSK Future a nakonec vítězstvím 5:1 nad SK Jihlava.  Olomoucký tým bodově táhla především Soňa Schaffnerová, která ve 3 zápasech získala celkem 7 kanadských bodů za 3 góly a 4 asistence. V bráně nastupovala opět Jana Hanulíková, která se mohla pyšnit průměrem 3,33 obdržených gólů na zápas. Přes zmíněné opory týmu se olomoucké hráčky prezentovaly kolektivním výkonem. FBS Olomouc skončil v baráži na 3. místě, což neznamenalo postup do Extraligy.

A jak se ženy dozvěděly o postupu do Extraligy, nám pověděla Veronika Vobořilová:

Tehdejší hráčka Veronika Vobořilová se dozvěděla o postupu od trenéra Zdeňka Cholka. „Napsal mi zprávu, že se mi splní sen. Postupujeme do extraligy!“ říká tehdejší tahounka týmu. „Myslela jsem si, že si ze mě dělá srandu,“ doplnila. Tým Olomouce původně neměl postoupit, ale díky sloučení dvou pražských týmů se uvolnilo jedno místo. Jako třetí tým v baráži měly právo doplnit extraligové týmy, čehož využily.

Pro ženský celek to byl jeden ze splněných snů. „Potkaly jsme se s pár holkami, které pak řekly dalším a najednou jsme byly tým a hrály ligu a boom najednou i Extraligu,“ vzpomíná na tehdejší události. „Docela šílené, když člověk vezme, že to byly takové ty začátky, žádné od přípravky a podobně. Prostě jsme chytly některé hokejku poprvé ve dvaceti a rozhodly se, že si půjdeme pinknout a najednou jsme hrály Extraligu.“

Obrázek 2: Trenér Zdeněk Cholek při proslovu ke svým hráčkám.
Obrázek 2: Trenér Zdeněk Cholek při proslovu ke svým hráčkám.