1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00

b_150_100_16777215_00_images_2019-2020_zeny.jpgPříprava ženského áčka FBS Olomouc na novou sezónu byla dosud zaměřena především na fyzickou stránku.

První ryze herní setkání náš tým absolvoval až minulý týden v rámci tradičního turnaje Czech Open, kde jsme v kategorii Open odehrály celkem pět utkání. Konečnou bilanci tří výher a dvou proher lze glosovat oblíbeným „Not great, not terrible“.

Tým odcestoval do Prahy v nekompletním složení a s několika nováčky ve svých řadách. Přesto se nám vstup do turnaje povedl. První hrací den jsme nejprve trpělivým výkonem porazily švédský IK Zenith (2:0) a poté jsme nedaly šanci českým Ovocným Bázím (6:0). Pohoda z úspěšných klání se ale až moc přenesla do druhého dne, kdy jsme v ospalém ranním tempu nedokázaly vyzrát na ruský Saint Petersburg United. I v tomto utkání jsme sice jako jediné skórovaly, tentokráte ale bohužel do vlastní branky (0:1). Přesto šel náš tým díky lepšímu celkovému skóre do vyřazovacích bojů z prvního místa.

V prvním kole play-off jsme se utkaly s urputně bojujícím soupeřem z Benešova, který na malém bránickém hřišti vsadil na agresivní napadání a – vsadil dobře. Pod tlakem jsme vyráběly chyby a fauly, kvůli kterým nás na začátku druhého poločasu poslali rozhodčí do tří. Tato dvojnásobná přesilovka rozhodla celý zápas, paradoxně ale jinak, než bývá obvyklé. Více prostoru na hřišti nám dodalo elánu, během deseti vteřin jsme díky dobře napadající Pejzlové a přesně mířící Peterkové dvakrát skórovaly a zápas pak už poměrně v poklidu dovedly do vítězného konce při skóre 4:1.

V osmifinále nás čekal netradiční soupeř – „reprezentační“ výběr Singapuru. Jak se dalo očekávat, Singapurky praktikovaly velmi běhavý florbal, který navíc doplnily poměrně slušnou technikou. V této kombinaci se bohužel naplno projevil náš oslabený a nesehraný kádr. Soupeřky se po celý zápas dostávaly do nebezpečných šancí, naopak pro nás bylo problémem vůbec se probojovat na útočnou polovinu. Přesto jsme šly gólem Oháňkové do vedení, což ale spustilo ještě větší tlak Singapurek a následně i jejich zasloužené vyrovnání. Díky řadě skvělých zákroků Pavly Liškové jsme udržely vyrovnaný stav až do konce základní hrací doby, nájezdy pak ale tentokrát spravedlivě poslaly Singapurky do čtvrtfinále a nás domů.
Po tak brzkém vyřazení je těžké hledat pozitiva, chtěly jsme rozhodně dojít minimálně do čtvrtfinále. Ne vše, co se dělo na hřišti, lze omlouvat nezkušeností, nesehraností a nekompletností kádru, i když na turnaji tohoto typu je absence byť jen jedné či dvou hráček velmi znatelná. Na čem můžeme stavět je opět obranná hra – v pěti zápasech jsme v normální hrací době obdržely jen tři branky. Pod tento stav se velkou měrou podepsala i naše nová gólmanská posila Pavla Lišková, přicházející na hostování z FBC Ostrava. Abychom ale mohly být konkurenceschopné v extralize, bude nutné, aby se i ostatní hráčky naplno chopily svých rolí. Mladé hráčky aby se co nejdříve naučily pracovat ve vyšším tempu a osvojily si základní herní návyky, starší potom aby převzaly zodpovědnost a role lídrů. Úkolem trenérského týmu pak bude vše zaštítit a poskytnout hráčkám kvalitní a pozitivně naladěné tréninkové prostředí.

Ženské áčko pokračuje v přípravě obvyklým režimem, kdy tréninky v hale jsou doplněny stále i o kondiční složku. Tým ještě před začátkem sezóny absolvuje víkendový herně-kondiční kemp, na který naváže herní prověrka v podobě 1. kola pohárové soutěže (31. 8. - 1. 9. v Třinci).