1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.50

b_150_100_16777215_00_images_2018-2019_2018_017.jpgTermínový kalendář ligy mladších žákyň zeje v říjnu prázdnotou, proto se kluby Olomouckého kraje dohodly na uspořádání přípravného turnaje. Ten se uskutečnil v sobotu 13.10.2018 za účasti FBC Přerov, FBC Hranice a dvou družstev FBS Olomouc.

Turnaj dokonale splnil svůj účel, všechna družstva si v praxi vyzkoušela nové herní prvky a dovednosti, nabyté na tréninku, ale především se do hry zapojily nově příchozí a začínající hráčky, což by v „ostrém“ ligovém zápase bylo pro tato děvčata velmi těžké.

O výsledky tentokrát v podstatě nešlo, ale pro úplnost, vítězem se staly mladé florbalistky z Přerova, před děvčaty z FBS, Hranic a druhého týmu FBS Olomouc.

Pro trenéry FBS bylo asi největším oříškem rozdělit družstvo MLŽ na dvě poloviny tak, aby oba týmy byly vyrovnané a konkurenceschopné. Zvlášť, když hráček dorazilo 13, což se na poloviny dělí dost špatně J.

Už úvodní zápas mezi FBS „černí“ a FBS „barevní“ naznačil, že celý turnaj bude hodně vyrovnaný. Téměř celé utkání vedly hráčky v černém o gól, pak ale po dvou výrazných chybách při návratu do obrany inkasovaly a tak děvčata v barevných dresech vyhrála 4:3. Zápas se hrál o obrovském tempu, snažili jsme se do hry zapojit herní kombinace, které jsme předtím pečlivě trénovali. Některé se nám dařily, jiné méně a budeme na nich muset ještě tvrdě pracovat.

Následovalo utkání „černých dresů“ FBS s FBC Hranice. Děvčatům se nepodařilo navázat na výkon z předchozího zápasu a hlavně v útoku jsme vytvářeli jednu chybu za druhou. Jen díky zkušeným hráčkám v obraně a skvělé Šárce v brance jsme drželi přijatelný stav. Po pár minutách jsme se dostali do tempa, vyrovnali hru a mohli začít zkoušet nové dovednosti. Velice se mi líbila hra Hranic a tak jsem po dohodě se staršími hráčkami „okopíroval“ některé jejich finty a holky si je operativně vyzkoušely. Ze začátku to moc nešlo, ale holky se snažily. Máme motivaci na tréninky, hned si vše důkladně nacvičíme. Prohráli jsme 3:4, ale ani mě to nemrzelo, důležitý byl výkon a ten mě, zejména v druhé půli potěšil.

V zápase „barevných dresů“ s Přerovem dominovala útočná hra, bylo znát, že v našem družstvu je jen jedna zkušená hráčka, která navíc běžně nastupuje v útoku. V obraně to trochu hořelo, což dokazuje konečný stav 7:11. Naopak pozitivní je vysoký počet vstřelených branek, na kterém se podílely téměř všechny hráčky.

V duelu s Přerovem jsme v „černém“ družstvu trochu přeházeli sestavu a zase nám dělala problém obrana v našem útočném pásmu. Holky se pořád zapomínají vracet a zkušené obránkyně Lucka s Katkou zatím neumí z obrany dirigovat své spoluhráčky, navíc na malém hřišti to prakticky nejde. Návrat do obrany cvičíme na každém tréninku, ale jak je vidět, pořád to nestačí a musíme na tom nadále poctivě pracovat.

V posledním zápase naše holky v barevných dresech jasně porazily Hranice 5:1 a velmi pozitivní v tomto utkání bylo, že hráčky ročníku 07 a 08 dokázaly ubránit útočné snahy soupeřek.

Nechci uvádět jednotlivá jména, průběh všech zápasů jsme si důkladně rozebrali hned na místě. Pozitivní bylo zapojení nových a méně zkušených hráček do družstva, všechny příjemně překvapily a zaslouží velkou pochvalu. Děvčata v černém to měla trochu těžší, protože jsem po nich chtěl nové prvky, které nemají úplně zažité, ale o to víc je chválím! Koho ale musím jmenovat je Táňa s Barčou, obě holky se florbalu věnují sotva pár týdnů a už dokázaly, že jsou platnými členkami družstva. Jen tak dál a gratuluji k výkonu!

Co můžu vyzdvihnout je obrovské nasazení všech hráček, je vidět, že všechny chtějí hrát, což na tréninku občas není úplně zřejmé.

Pomalu si začínáme zvykat na vzájemné zastupování útočníka a obránce, věřím, že tato situace, která nám dříve dělala problémy, se časem zautomatizuje. V obraně pořád bráníme jakýsi imaginární prostor, místo abychom důsledně dobírali hráčky soupeře a hlídali si jejich pohyb, ale i to se už pomalu lepší (ale opravdu jen velmi pomalu). Zatím nám moc nejde práce s míčkem, hlavně zpracování přihrávky a to je důvod, proč nedáváme víc gólů. Obránci rozdávají krásné nahrávky, ale ty odskakují z čepelí a končí v koutě za brankou…

Co musíme bezpodmínečně zlepšit je fyzická příprava! Vždy v závěru zápasů přestáváme běhat a co je horší, nestíháme soupeřkám v rychlosti a důrazu. Zde se jednoznačně projevuje to, že jak Přerov, tak Hranice nastupují i v chlapeckých soutěžích, což je našim děvčatům odepřeno… Pokusíme se tento handicap nahradit na tréninku. Je to špatná vizitka i nás, trenérů, že nedokážeme nastavit tréninky tak, aby je děvčata absolvovala v plném zápřahu. Razantně musíme omezit prostoje = zamezit popíjení každých pár minut a využít každou vteřinu času na hřišti k pohybovým činnostem. Zároveň motivovat holky tak, aby měly chuť vydat ze sebe na tréninku vše.

Pro mě osobně byl turnaj obrovskou inspirací, mohl jsem v klidu pozorovat jak naše, tak hostující děvčata, načerpal jsem spoustu nových nápadů a doufám, že se nám podaří akci zopakovat, ať už v Olomouci, Přerově, nebo Hranicích.

O.Čoček