1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

b_150_100_16777215_00_images_2017-2018_2017_220.jpgV uplynulém týdnu bylo na programu předkolo play-off KB ligy juniorů.

Náš celek byl do vyřazovací fáze vybrán jihomoravským velkoklubem s názvem itteligence Bulldogs Brno. V minulých sezonách se kromě několika přátelských zápasů střetla tato generace olomouckých a brněnských florbalistů zejména v 1. lize dorostenců (prohry 2:4 a 3:4). V aktuální extraligové sezoně pak brněnští Bulldogs porazili Olomouc v základní části v poměru 3:6.

Bilance sice nelichotivá, přesto všichni věřili, že pokud se vše sejde, tak máme společnými silami určitě na to, abychom Brno porazili a postoupili dál.

itteligence Bulldogs Brno - FBS Olomouc 5:3
První zápas vyřazovací části soutěže se odehrál v brněnském prostředí na sportovní hale SportPoint. Zápas byl však po sportovní stránce velmi ovlivněn termínovou kolizí s mužským divizním derby Olomouce proti Uničovu, který se hrál de facto o záchranu, a za který tak prioritně musela nastoupit hned čtveřice nejtalentovanějších juniorů. Muži svůj souboj nakonec zvládli s přehledem, ale juniory čekal v oslabené sestavě nevyrovnaný mač. Přesto svoji kůži nedali lacino. Sice už v 6. minutě zápasu prohrávala Olomouc 0:2, přesto o několik minut později se povedlo Zmrzlíkovi, po nahrávce Charváta, procedit míček do brněnské svatyně. Brněnští pak bušili do hanáckého bloku a přeci jen se jim ještě povedlo na konci 1. a na začátku 2. třetiny skóre navýšit. Pak se ale jejich brankostroj zadrhl a Olomouc přeci jen dokázala aktivitu Brna vyrovnat. Zásluhou byla druhá branka zápasu. V přesilové hře se přesně trefil Veselík (as. Šenkeřík). Na začátku 3. třetiny přidal kontaktní branku Zmrzlík po asistenci Frydrycha a vykřesal naději na vyrovnání. Hrálo se převážně na polovině Olomouce, ale bez větší efektivity Brna. Když už se Brno dostalo ke střele, byl na místě dobře chytající Šobota. Žádný z olomouckých protiútoků se ale také bohužel nechytil, tak na konci hracího času jsme byli nuceni zkusit hru bez brankáře. Ta však nevyšla vůbec dle představ, obdrželi jsme rozhodující branku, a Brno si tak po prvním zápase uzmulo výhru 5:3 a vedení v sérii.

FBS Olomouc - itteligence Bulldogs Brno 5:2
Díky předem stanovenému a následně i splněnému slibu, že v případě výhry mužů nad Uničovem bude v nedělním zápase juniorka v kompletní sestavě, nebylo už od samého začátku zápasu pochyb, kdo si půjde pro výhru. Takřka v kompletní sestavě, psychicky nabuzení a takticky dobře připravení, jsme nastoupili proti Brnu bez bázně a hany. V 1. třetině jsme soupeře doslova přejeli. Nejprve se po sehrané standardní situaci prosadil Špaček (as. Zmrzlík), pak sice vyrovnalo Brno z překvapivé střely, ale ve zbytku periody už zaslouženě přidávala branky jen Olomouc. Šenkeřík (as. Charvát) a Blana rozveselili početné domácí fanoušky ranami na 3:1, v první třetině se nám navíc ještě nepodařilo proměnit trestné střílení. Hanácký válec pokračoval i v 2. třetině, kterou jsme vyhráli 2:1. Ve třetině dával za domácí barvy pěkné 2 branky Blana (as. Zmrzlík a Špaček). Ve 3. třetině soupeř přidal na aktivitě a začal náš tým přehrávat. I díky velmi dobře propracované obraně a zásluhou domácího Šoboty už se však skóre neměnilo a po výhře 5:2 srovnala Olomouc stav série na 1:1.

itteligence Bulldogs Brno - FBS Olomouc 5:1
Ve 3. vzájemném zápasu hraném ve středu odpoledne se mělo rozhodnout. Poslední zápas byl však bohužel symbolicky přesně ve znamení 2. poloviny sezony, kdy se nám výsledkově nedařilo. Důvodem nezdaru však nebyl herní pokles, ale časté absence hráčů z různých důvodů a změny v sestavě. Tentokrát se na našich absencích podepsali silně jarní prázdniny (spousta rodin odjela do zahraničí) a k tomu ještě přibyla velká starost akutních onemocnění 2 centrů Tomáše Hanáka a Josefa Veselíka. I když oba moc chtěli, tak přesto se do termínu rozhodujícího zápasu nedokázal ani jeden z těchto klíčových hráčů uzdravit a to ani na lavičku. To už bylo na náš hráčský kádr příliš, psychicky jsme s tím ale chtěli bojovat. Sestavu jsme svým způsobem trochu „polepili“, ale kvalita herního kádru byla na straně Brna. Nutno sportovně přiznat, že od začátku zápasu byla aktivita na straně Brna. Nám se sice dařilo do konce 2. třetiny držet nadějný výsledek 1:2, když po exostravské kombinaci se Zmrzlíkem znovu pěkně skóroval Špaček, ve 3. třetině nás už ale soupeř zaslouženě přejel. Škoda, že se nám nepovedlo využít některé tutovky, které jsme na svých čepelích měli. Soupeř pak při otevření naší hry tvrdě trestal, nám se nepovedlo využít a zužitkovat šance v závěrečné hře bez brankáře. Pak už jen soupeř završil na konečných 5:1, vyhrál tak sérii 2:1 a mohl slavit postup do další fáze.

Zlí jazykové před vyřazovací částí tvrdili, že série s Brnem bude jednoznačná. Za realizační tým jsme proto rádi, že jsme i letos za celý olomoucký florbal prezentovali nejenom stoupající výkonnostní tendenci, ale že jsme dokázali, že máme na to vyhrávat i proti historicky úspěšnějším velkoklubům na Moravě. Škoda, že však zůstalo s výhrou jen u 2. zápasu, ve kterém jsme byli v podstatě v kompletní sestavě. Další zápasy pak byly zas o absencích a bohužel z hlediska kvality širšího hráčského kádru nás Brno jasně převýšilo (na tom je do budoucna potřeba stále pracovat).

I tak je to ale obrovské zkušenosti a velký úspěch pro klub, potažmo i pro celý Olomoucký kraj. Logicky musíme naši výkonnost budovat postupně. Není možné čekat, že když několik let zpátky se olomoucký juniorský florbal plácal v regionální 3. lize, takže že po postupu a skvělém bronzu z loňské 2. ligy budeme po dalším roce v extralize hrát o místa nejvyšší. Je prostě potřeba budovat výkonnost týmu postupně a každým rokem se zlepšovat, což se bezpochyby dosud jednoznačně daří.

I když závěrečné hodnocení juniorského týmu a hráčů bude ještě na samostatný článek, tak už teď děkujeme všem hráčům za nasazení, členům realizačního týmu za čas strávený přípravou a všem fanouškům a rodičům za podporu.

Sestava: 1. Krňávek, 69. Kráčmar, 94. Šobota - 2. Blana, 8. Minář (C), 13. Špaček, 18. Hanák, 19. Veselík, 21. Poláček, 23. Pavlíček, 32. Šenkeřík, 36. Zmrzlík, 44. Novák, 54. Frýda, 61. Zemánek, 63. Král, 71. Prchla, 72. Koutný, 77. Frydrych, 78. Charvát.

itelligence Bulldogs Brno - FBS Olomouc 5:3
branky:
7. Lukáš Punčochář, 7. Michal Pešák, 18. Matyáš Weinstein, 25. Michal Pešák, 60. Michal Pešák - 12. Adam Zmrzlík, 35. Josef Veselík, 43. Adam Zmrzlík; rozhodčí: Martin Hudeček - Pavel Rochovanský; vyloučení: 3:1; využití: 0:2; diváků: 38; zásahy brankářů: Jakub Flek 10 - Dominik Šobota 26; po třetinách: 3:1, 1:1, 1:1.

FBS Olomouc - itelligence Bulldogs Brno 5:2
branky:
2. Dominik Špaček, 8. Jaromír Šenkeřík, 15. Vojtěch Blana, 29. Vojtěch Blana, 33. Vojtěch Blana - 5. Michal Pešák, 32. Jakub Ondrák; rozhodčí: Lukáš Minarčík - Radek Šiška; vyloučení: 2 + Jan Minář 5:4; využití: 0:0; diváků: 66; zásahy brankářů: Dominik Šobota 21 - Jaroslav Šlagor 17; po třetinách: 3:1, 2:1, 0:0.

itelligence Bulldogs Brno - FBS Olomouc 5:1
branky:
18. Michal Pešák, 24. Michal Valachovič, 48. Jakub Ondrák, 53. Oliver Gold, 60. Oliver Gold - 35. Dominik Špaček; rozhodčí: Jakub Cigl - Michal Havelka; vyloučení: 2:2; využití: 0:0; diváků: 71; zásahy brankářů: Martin Frič 14 - Dominik Šobota 32; po třetinách: 1:0, 1:1, 3:0.