1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00

b_150_100_16777215_00_images_2017-2018_2017_086.jpgV neděli 17. 9. odcestovali olomoučtí junioři do Ostravy do ČPP Arény k premiérovému utkání juniorské extraligy proti týmu FBC ČPP Bystroň Group Ostrava, o dva dny později si to v domácím zápase na Čajkaréně rozdali proti Florbal Torpedo Havířov.

Na rozdíl od minulých let je tým v začátku soutěže z různých důvodů, většinou zdravotních, nekompletní. Namátkou můžeme zmínit Jaromíra Šenkeříka (mononukleóza), Daniela Coufala (skřípnutý nerv), Radka Políšenského (podvrtnuté hlezno) nebo úterní neúčast Ondřeje Krále (školní exkurze). A tak bylo družstvo doplněno řadou dorostenců, kteří si nevedli vůbec špatně, povedlo se jim tak nasbírat řadu extrémně důležitých zkušeností.

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava - FBS Olomouc 9:3
V prvním zápase sezony a premiérovém utkání juniorské celostátní nejvyšší soutěže narazila Olomouc na ostravský celek. Od začátku zápasu bylo jasné, že papírovým favoritem jsou domácí, přesto Hanáci bojovali srdnatě. Už ve 4. minutě první třetiny po nedůrazu před brankou otevřela Ostrava skóre. O minutu později však mohlo být vyrovnáno, když bylo nařízeno trestné střílení. Bohužel exekutor a kapitán v jedné osobě Minář nebyl úspěšný a stejně tak nebyla úspěšná ani následná přesilovka. A tak přišel trest, opět v podobě nedůrazu před brankou, kdy asi ze třetí či čtvrté dorážky se prosadili Ostravané. V první třetině se tak alespoň povedla kombinace na ose Minář – Král, kdy druhý jmenovaný snížil na 1:2. Ostrava však v přesilové hře Olomouci znovu odskočila. Ve druhé třetině se Olomouc konečně postupně adaptovala na rychlejší tempo hry, bohužel to byli však domácí, kdo dávali branky (zejména ve svých přesilovkách). Za zmínku tak stojí tyč po střele Hanáka a proměněný únik Charváta z 32. minuty. Do třetí třetiny vchází Olomouc namotivovaná a je to vidět i na hřišti v prvních minutách. Dokonce si Hanáci vybojovali trestné střílení, které tentokrát zásluhou Blany proměňujeme. Postupem času však Ostrava ukazuje, kdo je pánem místní arény a přebírá iniciativu. Výsledkem je tak opět stav 1:3 po této třetině a celkové skóre 3:9. Ze zápasu chci ještě zmínit velké gesto fair-play ostravského superligového špílmachra Michala Sládka, který se po vlastním nezaviněném pádu sám přiznal, že k faulu nedošlo, byť rozhodčí chtěli původně nařídit trestné střílení. Za Olomouc znovu velké poděkování.

FBS Olomouc - Florbal Torpedo Havířov 4:5 p
V úterním domácím zápase, který byl přesunutý z původního sobotního termínu, se stalo velké drama. V první třetině se diváci branky sice nedočkali. A to i navzdory tomu, že dohromady se urodilo za třetinu 20 pěkných šancí. Ale domácí brankář Kráčmar i hostující Funiok byli na svých místech. K vidění bylo tak alespoň několik pohledných akcí a hlavně ostrých soubojů, které jsou typické pro vzájemné zápasy. Ve druhé třetině se s brankami ale roztrhl pytel. Už po 14 vteřinách pohotovou střelou otevřel skóre zápasu Veselík (as. Majer). O minutu a půl později po páté dorážce v předbrankovém prostoru Havířov trestuhodně vyrovnává. Po pár minutách později odskakují Hanáci dvěma slepenými góly, kdy nejprve situaci 2 na 1 dobře řeší nahrávač Charvát a střelec Hanák a o chvilku později Blana rozvlní síť po pěkné asistenci Mináře. Tlak však realizačnímu týmu domácích zvyšují Havířovští po další úspěšné několikanásobné dorážce do olomoucké svatyně. Před koncem třetiny ale naštěstí střílí svoji druhou branku Veselík (as. Blana). Bohužel do třetí třetiny nastupujeme velmi pasivně a je jen otázkou času, kdy hostující celek díky naší pasivitě vyrovná. A to se taky stává na konci základní hrací doby. A nutno podotknout, že bohužel zcela zaslouženě. V těchto zápasech nestačí jen bránit pasivně výsledek, ale je potřeba hrát stále aktivně. Následné prodloužení netrvá více než dvě minuty, kdy Havířov z nepokryté standardní situace finálně udeří na celkových 4:5 po prodloužení.

I přes zklamání, je potřeba k hodnocení obou zápasům přistoupit pozitivně. Kromě toho, že máme historicky první bod v juniorské extralize pro Olomouc, tak je zejména potřeba zmínit, že se hráči postupně adaptují na vyšší rychlost hry a tvrdší osobní souboje. Nutné je však ještě zapracovat na vyšším důrazu a zjednodušení hry v předbrankovém prostoru. Jinak je potřeba ocenit snahu hráčů v každé situace hrát naplno a nevzdávat se! První zápasy v KB lize juniorů má Olomouc za sebou a nyní je potřeba se připravit na další zápas, který proběhne ve čtvrtek na domácí půdě (pravděpodobně však ve sportovní hale ve Velké Bystřici) proti týmu Bulldogs Brno. Všichni jste srdečně zváni.

Závěrem zbývá poděkovat všem fanouškům, kteří si našli cestu do olomoucké Čajkarény či ostravské ČPP Areny.

Sestava:

1. Kráčmar, 83. Kovařík, 94. Šobota - 2. Blana, 8. Minář (C), 9. Borik, 12. Koutný, 13. Špaček, 15. Skoupil, 18. Hanák, 19. Veselík, 21. Poláček, 23. Pavlíček, 24. Coufal, 42. Majer, 54. Frýda, 63. Král, 71. Prchla, 77. Frydrych, 78. Charvát.

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava - FBS Olomouc 9:3
branky: 5. Ondřej Chovanec, 12. Šimon Kuczera, 18. Martin Martiniak, 29. Kamil Soják, 31. Daniel Flašar, 37. Šimon Kuczera, 46. Michal Sládek, 53. Martin Martiniak, 55. Denis Kubiczek - 16. Ondřej Král, 33. Jakub Charvát, 41. Vojtěch Blana; rozhodčí: Roman Sladký - Radek Vybíhal; vyloučení: 5:4; využití: 3:0; diváků: 67; zásahy brankářů: Jakub Kutěj 18 - Michal Kráčmar 15, Dominik Šobota 18; po třetinách: 3:1, 3:1, 3:1.

FBS Olomouc - Florbal Torpedo Havířov 4:5p
branky:
21. Josef Veselík, 24. Tomáš Hanák, 26. Vojtěch Blana, 35. Josef Veselík - 22. Denis Tomančák, 32. Filip Deák, 56. Adam Klimeš, 58. Daniel Matloch, 62. Daniel Matloch; rozhodčí: Pavel Kačer - Ondřej Vašíček; vyloučení: 0:1; využití: 0:0; diváků: 63; zásahy brankářů: Michal Kráčmar 32 - David Funiok 23; po třetinách: 0:0, 4:2, 0:2, 0:1.