1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

Sezona se rychle rozdělila na dvě takřka oddělené ligy.

K zápasům s posledními pěti týmy se proto nebudeme vracet (zatím skóre 58:2 ze čtyř zápasů) a ohlédli jsme se jen za zápasy výsledkově vyrovnanými. Unie by určitě mohla promyslet efektivnější soutěžní systém, který by více podporoval týmy, které v daný ročník mají silný tým. Nejen pro Olomouc mají zápasy s ne tak zkušenými týmy malou hodnotu. Aktuální sezónu se však musíme poprat s nastavenými pravidly a budeme věřit ve zlepšení.

Šumperk 23.9. (1. a 2. Kolo)

FBC Playmakers Prostějov 16:0
FBC Mohelnice 9:6

Druhý zápas proti Mohelnici byl pravděpodobně ovlivněn naším zápasem proti Prostějovu. Respekt z výsledku byl na mohelnických hráčích cítit ještě před prvním hvizdem rozhodčího. Až do poloviny třetí třetiny se nám dařilo kombinovat na polovině soupeře a postupně navyšovat skóre. Mohelnice vždy jen korigovala úderem z brejku. Až za stavu 9:3 mohelničtí povolili uzdu své elitní formaci a začal se hrát florbal. Mohelnice napadala, dostávala Olomouc pod tlak a třemi údery upravila na konečných 9:6. Věříme, že jestli do druhého zápasu sezony nastoupí Mohelnice jako do posledních pěti minut toho prvního, bude to nejlepší florbal, co můžeme v Olomouckém kraji v dorostenecké kategorii vidět.

Kostelec na Hané 7.10. (3. a 4. Kolo)

FBC Hranice 17:0
FBC Uničov 4:3

V druhém zápase nastoupili olomoučtí florbalisté proti Uničovu, který měl určitě velké ambice na celkové vítězství v lize. Utkání ovlivnil extrémně vysoký počet vyloučení na naší straně. Celkem 12 minut v oslabení dával soupeři velkou naději na úspěch v zápase. Ty se mu ale nedařilo využívat a naopak náš intenzivní presink ve hře v 5 donutil soupeře pouze k nahazování míčků za naši obranu, z čehož si však vytvořil několik šancí a dvě i využil. Dlouho nerozhodné utkání jsme otočili na svou stranu až 20 vteřin před koncem. Především naší nezodpovědností (2x hra v 6, 2x oplácení) jsme zápas zbytečně zdramatizovali. Nakonec nám pomohl větší důraz a důležité 3 body se připsaly nám za vítězství 4:3.

Hranice na Moravě 22.10. (5. a 6. Kolo)

FBC Šternberk 2:1
FBC Přerov 8:3

Zápas proti Šternberku se velice podobal tomu proti Mohelnici. Soupeř velice zatažený se snažil hrozit z brejků. Většina našich střel končila na nohách nebo hrudi obětavých obránců soupeře a těch málo střel, které prošly přes blok pochytal brankář Vorálek. Za stavu 2:1 pro nás ve třetí třetině se soupeř odhodlal otevřít hru a víc se tlačil do útoku. Lehce zaskočení změnou tempa hry jsme nebyli schopni využívat chyb soupeře a naopak on se dostal do dvou velice slibných šancí, které naštěstí pro nás neskončily gólem a my si mohli připsat těsné vítězství.

Proti Přerovu se nám hned od začátku dařilo využívat fyzické převahy nad soupeřem a dva rychlé góly a několik šancí donutilo soupeřova trenéra změnit obranu jeho týmu. Nutno podotknout, že osobní obrana nám chvíli dělala nepříjemné problémy a odměnila soupeře jedním gólem. Do druhé třetiny však nastoupila Olomouc připravena a postupně navyšovala své vedení. Spíše než výsledek 8:3 nás těší, že jsme si konečně mohli zahrát proti soupeři, který nebyl drtivou většinu zápasu semknutý v obraném bloku na své polovině.

Olomouc (7. a 8. Kolo)

FBS Olomouc B 10:0
SK K2 Prostějov 5:1

SK K2 Prostějov byl tou dobou týmem na druhé příčce tabulky, když se s Olomoucí potkali na hřišti. Většinu zápasů však vyhrál těsným rozdílem a s Olomoucí se nesetkal na žádném turnaji. Nebylo tak snadné odhadnout, jak do zápasu vstoupí. Hned o začátku bylo na soupeři vidět, že určitě nepřijel jen bránit a dobrou formu bude chtít v Olomouci prodat. My jsme však pokračovali v nastaveném tempu z předešlých zápasů a hned od začátku napadali soupeře po celém hřišti, čímž jsme utnuli veškeré útočné akce soupeře hned v jejich zárodku. Drtivou převahu v držení míčku se nám postupně dařilo měnit v góly a utkání si pohlídat až do závěrečné sirény, kdy na tabuli svítilo 5:1 pro Olomouc.

Mohelnice  (9. a 10. Kolo)

Asper Šumperk 15:2
FBC Uničov 5:4

Druhý zápas v sezoně s velmi nepříjemným soupeřem z Uničova se nesl ve stejném duchu jako ten předchozí. Soupeř se snažil najít skulinku v Olomoucké obraně nahozenými míčky do rychlých úniků na naši polovinu, což se mu hned třikrát povedlo. Přetahovaná ve skoré skončila šťastněji pro olomoucké bravy a po výhře 5:4 jsme si mohli odškrtnout prvního soupeře, kterému jsme v soutěži vzali všech šest bodů. Z obou utkání si oba týmy odnesly spoustu šrámů a naraženin. Olomouc za svůj důraz zaplatila celkem šestnácti trestnými minutami (i když 6 za technické chyby). Nelze tím však omluvit nesportovní chování realizačního týmu Uničova v průběhu i na konci utkání a z bezpečnostních důvodu museli pořadatelé přesunout trestnou lavici dál od soupeřovy střídačky.

Hodnocení první poloviny soutěže

S čistým svědomím můžeme tvrdit, že po celou dobu první poloviny sezony olomoučtí dorostenci jasně dominovali v času na míčku proti všem soupeřům, který se postupně měnil v šance a vstřelené góly. Když se soupeř odhodlal k větší aktivitě na hřišti, dokázal Olomouc i zahnat do koutu. Jakýkoliv náznak naší šance ho však zase zatlačil zpět do své zdánlivě bezpečné ulity. Nabízí se otázka, jestli tohle je efektivní cesta k bodům, což se zatím nepotvrzuje a jestli takový zápas má i nějaký pozitivní vliv na rozvoj zúčastněných hráčů.

Ve druhé polovině sezony budeme vyhlížet druhý zápas s Mohelnicí, která disponuje nejproduktivnějším útokem v lize a zápas by mohl být velice zajímavý. Na druhou stranu nesmíme ani na chvíli povolit z koncentrace, protože každý tým teď bude chtít být tím prvním, který obere Olomouc o první body.

Kdyby se snad někdo z čtenářů cítil být dotčen tvrzením v napsaném hodnocení, můžeme se společně setkat nad záznamem z utkání a nepřesnosti prodiskutovat. Olomouc se snaží neustále jít vpřed a záznam a rozbor zápasů se všemi dobrými týmy je pro nás povinností.